Годишен доклад на Тръст "Синя България"

Тръст  ”Синя България” публикува годишния доклад на организацията. Ето част от него:

Собственост, структура, управление:

Капиталът на дружеството е увеличен под условието, че целият размер на новата емисия акции ще бъде записан от акционерите Тодор Костадинов Батков и „Дегерасо Лимитид“, които ще при- добият акции от тази емисия чрез апорт на непарични вноски, предвид което и в съответствие с нормата на чл. 194, ал.4 от Търговския закон останалите акционери няма да упражнят правото си да придобият дял от новата емисия, съответстващ на дела им от капитала на дружеството преди увеличението. Увеличаването на капитала се е осъществило чрез издаването на 29 919 974 броя нови обикновени поименни акции с право на глас с номинална стойност от по 1 лев всяка. Целият размер на увеличението е записан, както следва:

 1. Тодор Костадинов Батков, който срещу непарична вноска, представляваща капитализация прите- жавани вземания срещу дружеството придобива 18 333 349 броя обикновени поименни акции с право на глас на обща стойност 18 333 349 лева;

2.„Дегерасо Лимитид“, което срещу непарична вноска, представляваща капитализация на притежа- вани вземания срещу дружеството придобива 11 586 625 броя обикновени поименни акции с право на глас на обща стойност 11 586 625 лева. Непаричните вноски, внесени от акционерите, които са записали и придобили акции от новата емисия са следните: Непарична вноска,внесена от акционера Тодор Батков: А) Вземания за главници, лихви, неустойки и лихви за забава, придобити по силата на договори за прехвърляне на вземания (цесия), с които г-н Батков е придобил вземанията срещу дружеството по 63 договора за заеми от множество на брой кредитори на „ПФК Левски“ АД, както следва: - „Ричлайн България“ АД – 1 бр. договор за заем; - „Т. Б .Консулт“ ЕООД – 49 бр. договори за заем; - „Белмезо“ ООД – 1 бр. договор за заем; - „Транспорт Комерс“ ООД – 5 бр. договори за заем; - „Експерт Трейдинг“ ЕООД – 1 бр. договор за заем; - „Ричлайн Консулт“ ЕАД – 1 бр. договор за заем; - „Седиан Камършъл Лимитид“ – 3 бр. договори за заем; - „Ричлайн Ентърпрайзис Лимитид“ – 2 бр. договори за заем; Б) Вземания за главници, лихви, неустойки и лихви за забава по 50 броя договори за парични заеми, сключени между Тодор Костадинов Батков като физическо лице и акционерното дружество. По част от договорите вземанията са само за лихви, неустойки и лихви за забава, поради обстоятелството, че или цялата, или в някои случаи част от главницата е била погасена, или главницата в цялост или отчасти е била цедирана на трето лице.

Финансово състояние, устойчивост бюджет: 

Финансовото състояние на ПФК „Левски” АД силно се влошава през последните години. След 2007 година клубът е постоянно на загуба от текущата си дейност и всяка годи- на трупа дългове - в огромната си част към собствениците на клуба. През годините загубата от текущата дейност на клуба е покривана със заеми, предоставени от собствениците, които се трупат като задължения в баланса на клуба. Именно големите загуби през последните години и създадента практиката на тяхното покриване бяха основната причина за санкциите, наложени от УЕФА за нарушаване на финансовия феърплей от страна на ПФК „Левски”. До средата на 2014 г. натрупаните задължения към собственика на клуба достигнаха 30 млн. лв.

В резултат на санкциите от УЕФА, както и на вътрешни събития за клуба, бюджетът през сезон 2014- 2015 г. чувствително се промени. Разходите за възнаграждения на първия отбор остават най-голя- мото перо, но бяха свити с близо 40% спрямо преди години, като това обяснява и част от промените в първия от- бор, а именно освобождаване на някои от чужденците. Тава- нът на заплатите на играчите в Левски през сезон 2014-2015 г. беше свален на 10 хил. евро спрямо 15 хил. евро преди това. Имаше свиване на разходите и по отношение на други пера – например за лагери (про- ведени в страната) и за екипи. В приходната част на бюджета се наблюдаваха ред слабости, като видимо се усети и липсата на основен спонсор. На практи- ка в началото на сезон 2014-2015 г. клубът генерираше загуби от поне 430 хил. лв. на месец от текущата си дейност, като липсваха ясни перспективи за генери- рането на нови собствени приходи и клубът остана в пълна финансова зависимост към мажоритарните собственици.

В края на 2014 г. собствениците на клуба капитализираха вземанията си, което покачи капитала на друже- ството 40 пъти - от 750 хил. лв. до над 30 млн. лв. Въпросното капитализиране на вземанията и на прак- тика изчистване на дългосрочните задължения на клу- ба беше до голяма степен наложено от правилата за финансов феърплей на УЕФА, които изключват възмож- ността даден клуб да съществува на този принцип - собственикът постоянно да покрива текущата дупка в бюджета и съответно клуба да задлъжнява към него. Макар чрез покачването на капитала в края на 2014 г. ПФК Левски АД да изчисти към момента тази прак- тика на финансиране, то от началото на 2015 г. има данни, че подобна практика отново е била прилагана и започват да се трупат нови задължения.