Германската преса пощуря след титлата

снимка: БТА/XINHUA

Германската преса възхвалява националния отбор на страната, който спечели световната титла за четвърти път снощи, а също така възвеличава и Марио Гьотце, който я осигури с победния си гол в продълженията.

Германия победи с 1:0 на финала на Световното първенство по футбол в Рио де Жанейро снощи. Франкфуртер Алгемайне Цайтунг излиза с голяма снимка, на която капитанът Филип Лам и Сами Кедира целуват купата и надзаглавие: "Гьотце е спасител- Германия е световен шампион!"

"Ето те и теб, най-накрая", пише най-тиражният вестник в страната Билд, поставяйки на първата си страница снимка на Световната купа. И добавя със снимка-врезка на ликуващия Марио Гьотце, който се прегръща с Томас Мюлер: "Ние сме световни шампиони".

Най-популярното списание за футбол Кикер пише: "Световни шампиони! Чуден гол на Гьотце реши изпълнен с нерви трилър!

Зюддойче Цайтунг пък е поставил снимка на капитана Филип Лам, който вдига трофея на фона на празнуващите му колеги и надпис "'54, '74, '90 - 2014", като отправка към четирите световни титли, които страната притежава. "Центриране от Андре Шюрле, Гьотце с гърди, Гьотце с левия крак. . .И сега е тук: четвъртата звезда".

"Това беше едно дълго чакане и сега Германия прибра Четвъртата световна титла, въздъхва Ди Велт.

Като над текста има заглавия в три реда с голям шрифт в цветовете на националния фланг черно, червено и златно: "Това е истина!"

Интернет-страницата на Дер Шпигел пък посочва титлите на Германия до момента: "1954. 1974. 1990. 2014". Билд също така посочва, че когато Германия е спечелила за последен път световното първенство - през 1990-а година със спорна дузпа пак срещу Аржентина, авторът на победния гол снощи Марио Гьотце не е бил роден.

"Благодарим Гьотц! Световни шампиони", пише още вестникът. Цитиран е и вратарят на националния отбор и номер 1 на своя пост на Мондиала Мануел Нойер, който казва след края на мача: "Цяла Германия е Световен шампион!".

Реакции не липсваха и от политиците, като Петер Таубер от партията на канцлера Меркел написа в профила си в Туитър: "Добро утро, световни шампиони!". Германският национален отбор се прибира в Берлин утре.