Германия е на финал на Световното първенство по футбол 2014 след историческо унижение над Бразилия

снимка: БТА/XINHUA

Германия победи Бразилия с невероятното 7:1 в първи полуфинален мач на Световното първенство по футбол 2014.

На „Ещадио Минейрао“ в Бело Оризонте германците бяха по-добрият тим, но това едва ли може да бъде поставяно под каквото и да е съмнение, като се има в предивд резултата от срещата.

По два пъти в мача се разписаха Тони Кроос и Андре Шюрле, а голове вкараха още Мирослав Клозе, Томас Мюлер и Сами Кедира. Така те класираха Германия на финала на Световното по футбол, а противник там ще им бъде някой измежду Аржентина и Холандия.

Тази вечер Йоахим Льов надхитри по всички показатели своя колега Луиш Фелипе Сколари и постигна победа, която едва ли и той е очаквал. Изключително слабата защита, която позволяваше на германците да правят буквално каквото си искат, пък „изяде“ главата на Големия Фил.

Така Бразилия записа най-срамната загуба в своята история. До този момент „кариоките“ бяха губили най-много с 0:6 от Уругвай през 1920 година. Германия пък показа, че е готова след 24 години отново да стигне до титлата.

Бразилия показа някакъв приличен футбол само в първите 20-тина минути на мача. След това започна рециталът на Германия. Още в 11-а минута Томас Мюлер откри с петия си гол на този шампионат, с което даде заявка отново да спечели голмайсторския приз.

4101274

В 23-а Мирослав Клозе даде старт на кошмарните за Бразилия минути. Той вкара 16-ия си гол на Световни футболни финали, за да задмине Роналдо и да се впише в историята като най-великият реализатор на този форум. Последваха два гола на Тони Кроос и един на Сами Кедира, за да се оттеглят двата тима на почивка при 5:0 в полза на Германия.

През втората част влезлият като резерва Андре Шюрле вкара още два гола за Бундестима и се нареди веднага след Мюлер като голмайстор на отбора с три попадения. Крайното 7:1 оформи Оскар в последната минута на редовното време.

4101289

За този мач селекционерът на Бразилия Луиш Фелипе Сколари не може да разчита на Тиаго Силва и Неймар. Първият бе наказан, а вторият – контузен.

Така на вратата на „селесао“ започна Жулио Сезар, а в защита бяха подредени Давид Луис Данте, който заменя Тиаго Силва, Майкон и Марсело. На върха на атаката беше Феред, който бе подкрепян от Хълк Оскар и Бернард, заел мястото на Неймар. Като дефанзивни халфове действаха Лиус Густаво и Фернандиньо.

Йоахим Льов пък не направи промени спрямо мача с Франция. На вратата бе Мануел Нойер, пред него в защита отново бе върнат Филип Лам, а останалите бяха Жером Моатенг, Матс Хумелс, и Бенедикт Хьоведес.

4101271

В атака шанс отново получи гонещият рекорд Мирослав Клозе, който ще бъде подпомаган от Месут Йозил, тони Кроос и Томас Мюлер. В сходната на Бразилия схема местата на дефанзивни полузащитници заеха Сами Кедира и Бастиан Швайнщайгер.

Първо полувреме

Бразилия започна двубоя с доста активна и нападателна игра. В третата минута Марсело стреля опасно от дистанция, но топката излезе в аут.

В първите минути срещата бе доста динамична. Германия приемаше играта в своята половина, но не пропускаше да атакува опасно. В 8-а минута Кедира засече центриране на Йозил отляво, но топката се спря в Тони Кроос и не стигна до вратата.

Три минути по-късно обаче нямаше кой да спре Томас Мюлер. Той бе оставен сам на далечната греда и с крак оползотвори идеално центриране на Кроос от корнер. Това е пети гол на Мюлер от началото на шампионата.

4101284

В минутите след гола на Германия бразилците опитаха да отговорят. В 17-а минута Марсело нахлу отляво, но Лам успя да му отнеме и да предотврати опасността.

В същото време отбраната на "селесао" показваше доста нестабилни изяви и това струва много на тима. В 23-а минута Мирослав Клозе бе изведен между двама противници. При първия си опит той бе спрян от Жулио Сезар, но след това вкара за 2:0. Това бе 16-и гол за Клозе на Световни футболни финали, с което той вече е абсолютен рекордьор.

Кошмарът за "кариоките" обаче тепърва започваше. Само минута по-късно Швайнщайгер и Лам комбинираха, топката бе центрирана по земя в наказателното поле, където Мюлер не успя да я уцели, но тя попадна на крака на Тони Кроос, който бе оставен сам от още не излезлите от шока бразилци и направи 3:0.

4101286

Безобразията на бранителите в "жълто" не секнаха и след още 60 секунди те отново се държаха за главата. Тони Кроос се подигра с Фернандиньо и подаде на Сами Кедира в наказателното поле, който върна на спряганият за Реал Мадрид полузащитник и той зашлеви четвъртия шамар на домакините и техните амбиции да играят на финал.

В 29-а минута резилът за Бразилия стана пълен. Месут Йозил и Сами Кедира направиха двойно подаване и последният без особени затруднения направи 5:0, за да докара в тотално отчаяние препълнените трибуни на "Ещадио Минейрао".

В последните минути на полувремето бразилците успяха да се поокопитят и се опитаха да организират някакви атаки. Класиралите се на практика германци обаче вече не си даваха много зор. До края на първата част резултатът остана непроменен.

Второ полувреме

Три смени извършиха двамата треньори на почивката. Фернандиньо и Хълк напуснаха терена за Бразилия, а в игра се появиха Рамиреш и Пауилуньо. За Германия аут е Матс Хумелс, а в игра влезе Пер Мертезакер.

4101280

"Селесао" натисна сериозно в началото на второто полувреме в опит, ако не за невъзможен обрат, то поне за да измие малка част от срама, който си лепна през първите 45 минути.

Нойер обаче на три пъти показа страхотна класа и отчая бразилските нападатели. Първо той пресече опасно центриране на Бернард. След това успя да предугади опит на Рамиреш да намери Фред и да пресече подаването, а минута по-късно се намеси решаващо при два последователни удара на Паулиньо.

Въпреки че германците вече одавна бяха успокоили темпото и позволяваха на своя съперник повече свободни действия, възпитаниците на Йоахим Льов не забравиха за вратата на Жулио Сезар.

4101275

В 61-а минута Томас Мюлер можеше да отбележи втория си гол в срещата, но Жулио Сезар успя да предотврати ново попадение в своята врата. Малко по-късно той имаше още една решаваща изява, но в 69-а минута бе принуден за шести път да вади топката от своята врата. Влезлият на мястото на рекордьора Мирослав Клозе Андре Шюрле получи топката в наказателното поле от Филип Лам и пред погледа на слисаната бразилска отбрана направи резултата 6:0.

Десет минути по-късно Шюрле вкара и второ попадение в мача и общо трето в шампионата. Той получи подаване от Томас Мюлер отляво, овладя и стреля, а след рикошет в напречната греда топката отново бе в мрежата на домакините.

4101283

До края и двата тима имаха възможности да вкарат и докато Йозил пропусна да вкара осми гол за Бундестима, то Оскар успя да върне едно попадение за "селесао". В последната минута на редовното време, той преодоля Жером Боатенг и с хубав шут оформи крайното 1:7.

Преди мача

Отборите на Германия и Бразилия се изправят един срещу друг в първи полуфинал на Световното първенство по футбол.

Двубоят е очакван с голямо нетърпение, тъй противопоставя два от най-големите фаворити за титлата, а след края на спектакъла само един ще остане в спора за трофея.

Двата тим са се срещали само веднъж на световно първенство и това се случи при последната световна титла на Бразилия през 2002 година, когато на финала „кариоките“ печелят и вдигат петата си титла. Сега на пътя на шестата отново стои Германия.

4101272

Иначе общо двата тима са изиграли 19 мача. В тях победите за Бразилия са 12, равенствата – 5, а Бундестима е печелил едва четири пъти. Бразилия за първи път премина през четвъртфиналите след последните две световни първенства. Германия пък е неизменен участник в полуфиналите на последните три първенства.

Най-голямото предимство на домакините ще бъде публиката на „Ещадио Минейрао“ в Бело Оризонте, а феновете шо трибуните ще изразят подкрепата си към контузения Неймар, като си поставят маски с неговия лик.

Двата тима не впечатлиха особено по пътя си до този полуфинален мач. Бразилия излезе от своята група с две победи и равенство, а в елиминациите изпита сериозни трудности срещу Чили и Колумбия. Отборният дух обаче бе ключов за тима на Луис Фелипе Сколари и до титлата остават само още две крачки.

Германия имаше повече от перфектен старт срещу Португалия, но след това започна да реди посредствени игри, а кулминацията бе мъката срещу Алжир на осминафиналите. Франция бе надиграна на четвъртфинала, но скромната победа с 1:0 далеч не гарантира спокойствие на Йоахим Льов.

Съставът на Бразилия: Жулио Сезар, Майкон, Давид Луиш, Данте, Марсело, Луис Густаво, Фернандиньо, Хълк, Оскар, Бернард, Фред

Съставът на Германия: Мануел Нойер, Филип Лаам, Жером Боатенг, Матс Хумелс, Бенедикт Хьоведес, Бастиан Швайнщайгер, Сами Кедира, Месут Йозил, Кроос, Томас Мюлер, Мирослав Клозе