Георги Гайдарджиев завоюва две световни титли по канадска борба

Близките и съотборниците на световния шампион Георги Гайдарджиев, както и всички почитатели на канадската борба в Благоевград, са щастливи от двете нови титли на планетата, които 21-годишният студент в Югозападния университет "Неофит Рилски завоюва на 33-ото световно първенство по канадска борба в Алмати /Казахстан/.

Както БТА вече съобщи, световният и европейски шампион Георги Гайдарджиев от клуб "Армспорт" - Благоевград, след като вчера спечели световната титла в категория мъже до 55 кг за мъже на лява ръка, днес той по безапелационен начин взе златото и на дясна ръка, побеждавайки на финала руснака Арсен Чомаев.

"По този начин наш състезател за първи път печели титлите на лява и на дясна ръка, както от европейско, така и от световно първенство, в рамките на само една календарна година.

Всички негови съотборници и приятели от клуба сме щастливи от успеха на Георги", каза за БТА членът на Управителния съвет на клуб "Армспорт" Любен Парашкански, който е сред "двигателите" на канадската борба в Благоевград.

Това е шеста световна титла на Гайдарджиев, който е бил два пъти световен шампион като юноша и сега прибави още два към досегашните си два златни медала от световни първенства и при мъжете, отбеляза Парашкански.

Толкова световни титли, но само при мъжете, досега има само големият български шампион в канадската борба Цветан Гашевски.

"Нека само да е здрав, Георги е само на 21 години и има всички качества да достигне и надмине това постижение", коментира Парашкански

Очаква се утре той и останалите национали, които завоюваха на завършилото световно първенство три златни, един сребърен и един бронзов медал, както и пето място в отборното класиране, да се приберат в България.

Парашкански добави, че и по-големият брат на Георги - Мирослав Гайдаржиев, е също състезател по канадска борба, бил е нееднократно републикански шампион, има и призово шесто място от световно първенство.

Любен Парашкански е убеден, че след двете световни и двете европейски титли, които спечели през 2011-а, Георги Гайдарджиев е основен фаворит за победител и в тазгодишната класация за Спортист номер 1 на Благоевград, какъвто е заслужено през последните години.