Геният на Моуриньо доведе до падането на "Етихад"

Отборът на Челси даде силна заявка за шампионската титла в Премиършип, след като тази вечер воденият от Жозе Моуриньо отбор нанесе първа домакинска загуба на Манчестър Сити през сезона.

Лондончани изцяло надиграха своя домакин на "Етихад" и заслужено спечелиха с 1:0, като автор на единствения гол стана Бранислав Иванович през първата част. В течение на срещата Челси нацели и три греди, докато "гражданите" напълно разочароваха с бледото си представяне. Така лондонският тим постигна втора победа над Манчестър Сити през този сезон, имайки предвид и успеха с 2:1 на "Стамфорд Бридж".

С днешния си триумф Челсисе изравни по брой точки с Манчестър Сити - по 53, но отборът на Моуриньо остава на трето място заради по-лошата си голова разлика. Загубата на "гражданите" пък означава, че Арсенал остава лидер във Висшата лига с актив от 55 пункта до този момент.

Големите проблеми на Мануел Пелегрини дойдоха от контузията, която бразилският национал Фернандиньо получи на вчерашната тренировка. „Кариоката“ остана извън групата на своя тим, а мястото му сред титулярите бе заето от Мартин Демикелис. Яя Туре партнираше на аржентинеца, а Давид Силва и Хесус Навас действаха по двата фланга. Еджин Джеко и Алваро Негредо стартираха в атака, докато Александър Коларов, Матия Настасич, Венсан Компани и Пабло Сабалета действаха в отбрана. Изключително се усети и липсата на Серхио Агуеро, който също лекува контузия.

Жозе Моуриньо остави Оскар на резервната скамейка, където седна и Франк Лампард. Самуел Ето'о оглави атаката на „сините“, а Вилиан, Рамиреш и Еден Азар действаха от втора позиция. Неманя Матич и Давид Луис оформиха двойка вътрешни полузащитници, докато Сесар Аспиликуета, Джон Тери, Гари Кейхил и Бранислав Иванович започнаха в защита пред Петър Чех.

Дербито на „Етихад“ стартира в превъзходно темпо. Двата тима се вкопчиха един в друг, като първите минути предложиха много емоции на феновете. Още в 1' лоша намеса на Петър Чех можеше да доведе до откриване на резултата, а минути по-късно Алваро Негредо опита първи удар към вратата на гостите.

В 9' се стигна и до напрегната ситуация пред вратата на Джо Харт. Матия Настасич и Венсан Компани се сблъскаха в опит да изчистят топката, но опитът за голово подаване на Вилиан бе блокиран от изправилия се навреме капитан на „гражданите“.

Две минути по-късно вратата на Челси оцеля като по чудо. Александър Коларов центрира прецизно от левия фланг на атаката, но сантиметри не стигнаха на Яя Туре, за да засече кълбото в мрежата. В 16' отново котдивоарецът опита да реализира, но изстрелът му с десния крак мина над гредата.

В 18' отново късметът покри Челси. Яя Туре се справи с Неманя Матич и намери на чиста позиция Давид Силва, но техничният удар на последния премина на сантиметри от лявата странична греда на вратата. Малко по-късно Челси регистрира първи изстрел в очертанията на вратата, но Ето'о не успя да затрудни Джо Харт.

В 27' Челси пропиля страхотен шанс да излезе напред в резултата. Гостите разиграха образцова контраатака в половината на домакините, като четирима футболисти на лондончани излязоха срещу един на Манчестър Сити. Вилиан комбинира с Рамиреш, но изстрелът на бразилеца бе париран от Джо Харт. В последствие Вилиан опита добавка със задна ножица, но не успявайки да нацели добре топката.

Солидната игра на Челси в офанзивен план даде резултат в 32', когато воденият от Жозе Моуриньо състав излезе напред в резултата. Лондончани сътвориха поредната си опасна атака в половината на Сити, а изстрел на Рамиреш бе блокиран от Венсан Компани. Топката обаче попадна право в Бранислав Иванович, който с мощен изстрел не остави шансове на Джо Харт – 0:1.

Пет минути преди почивката Един Джеко напомни за присъствието си на терена. Босненецът опита удар от дъгата на наказателното поле, но пращайки топката извън очертанията на вратата.

В 44' отборът на Челси бе много близо до удвояване на резултата. Еден Азар осъществи страхотен пробив по левия фланг и намери Самуел Ето'о на добра позиция, но ударът на камерунеца с десния крак среща напречната греда на вратата.

Двамата мениджъри не извършиха промени на почивката, като същите двадесет и двама футболисти подновиха играта на „Етихад“. Още в началните минути защитата на Сити отново бе разсечена на два пъти, но до втори гол отново не се стигна. В 50' „гражданите“ все пак напомниха за себе си, но изстрел по земята на Яя Туре излезе в аут.

В 53' гредата за втори път помогна на Манчестър Сити. Новото попълнение на Челси Неманя Матич отправи бомбен изстрел с левия крак, като единствено шансът помогна на Джо Харт в ситуацията. Мениджърът на домакините Мануел Пелегрини пък реагира своевременно, пускайки в игра Стеван Йоветич на мястото на Алваро Негредо.

В 62' Александър Коларов опита изстрел от пряк-свободен удар, но неуспешно. Пет минути по-късно пък лондончани удариха и трета греда в срещата. Този път лишен от всякакъв късмет бе Гари Кейхил, чийто удар с глава срещна десния страничен стълб на вратата. Почти веднага след това се стигна до инфарктно меле в наказателното поле на Челси, което обаче така и не завърши с изравнителен гол.

Дербито на "Етихад" навлезе в последните си 20 минути, а домакините от Манчестър Сити вече знаеха, че имат малко време да избегнат поражението. В 73' Петър Чех трябваше да показва класа след удар на Давид Силва, а малко по-късно отново испанецът бе длъжен да отбележи. Силва засече центриране на Коларов, но от чиста позиция не успя да уцели врата.

Няколко минути преди края Жозе Моуриньо изпадна в ярост, тъй като реферът Майк Дийн спести червен картон на Матия Настасич. Сръбският бранител фаулира Оскар в центъра на терена, с което и предотврати възможността футболист на Челси да излезе очи в очи с Джо Харт. Майк Дийн обаче прецени, че Настасич заслужава единствено жълт картон.

И до края на срещата "гражданите" така и не намериха начин да избегнат поражението, а в добавеното време Александър Коларов пропиля последната възможност в полза на домакините.

Manchester City vs Chelsea (0-1) All Goals...by LocoGoalsHQ