Гана повали съседите Того и се класира за Купата на Африка

Гана стана поредната класирала се страна за турнира за Купата на африканските нации, след като надви с 3:1 съседите си Того в последен квалификационен двубой, с което заслужи място сред участниците в надпреварата в Екваториална Гвинея през 2015-та година.

Sporta.bgприпомня, че по-рано днес Кот д'Ивоар стигна до стратегически безценно равенство 0:0 с Камерун и също намери място сред финалистите в националния шампионат на Черния континент.

Преди четири дни Камерун и още няколко отбора, сред които Тунис с нападателя на Лудогорец Юнес Хамза, също взеха квоти за турнира за Купата на африканските нации.

В 22-ата минута Абдул Маджеед Варис откри резултата в полза на Гана срещу Того с прецизен изстрел с глава, а в четири минути по-късно Мубарак Вакасо удвои аванса на „черните звезди“. В самото начало на второто полувреме Джонатан Айте върн интригата, а Агеманг-Баду имаше късмет отново да изведе Гана напред с два гола с помощта на щастлив рикошет – 3:1.

С гол от дузпа на Сейду Кейта в 59-ата минута и на Мустафа Ятабаре в 51-ата Мали победи с 2:0 вече класиралия се напред Алжир и си осигури втората позиция в група В, за да се пребори за промоция в турнира за сметка на Малави и Етиопия.

В група F шампионът от 2012-та година Замбия победи с 1:0 Кабо Верде и също намери място сред финалистите, завършвайки на второ място – финалистът от 2013-та си бе осигурил участие като лидер още преди този кръг.

Други класирали се за турнира отбори са Камерун, Алжир, Кабо Верде, Република Южна Африка, Тунис, Замбия, Буркина Фасо, Габон, Сенегал и домакините от Екваториална Гвинея.