Галатасарай и Челси оставиха интригата за реванша

снимка: Guliver/Getty Images

Отборите на Галатасарай и Челси завършиха наравно 1:1 в първа среща от 1/8 финалите на Шампионската лига. Срещата се игра на „Али Сами Йен“ пред повече от 50 хиляди фанатизирани фенове на турския гранд.

Лондончани започнаха много добре двубоя и поведоха още в 9-та минута след бърза контра и попадение на Фернандо Торес.

Турският тим не намираше себе си в началните минути. Постепенно домакините взеха владеенето на топката, но Челси не спираше да прави бързи и опасни контри.

През второто полувреме вече Галатасарай изравни играта и дори взе инициативата. Това доведе до изравнителен гол дело на защитника Аурелиен Чеджу в 64-та минута.

След това Жозе Моуриньо направи две тактически смени и върна своя отбор в по-задни позиции като насити халфовата линия. Това уби бързото темпо на двубоя и изглежда треньорите останаха доволни от равенството.

Наставникът на домакините Роберто Манчини заложи на най-доброто в състава си срещу лондонския гранд. Бившият играч на Челси Дидие Дрогба води атаката заедно с Бюрак Йълмаз. Селчук Инан и Фелипe Мелo са в центъра на халфовата линия, докато Уесли Снайдер и босненецът Изет Хайрович помагаха по крилата.

Мениджърът на Челси Жозе Моуриньо пусна в атака Фернандо Торес подпомаган от Андре Шюрле. В Англия се твърди, че другият нападател в отбора Самуел Ето'о е обиден на португалеца за коментарите му относно възрастта.

Рамиреш и Франк Лампард започнаха като титуляри в центъра на полузащитата, докато Еден Азар и бразилеца Вилиан притесняват домакините с пробиви по крилата.

В защита липсва Ашли Коул, но неготово място е заето от Аспиликуета. Тери, Иванович и Кейхил допълниха отбраната, а Давид Луиш отсъства заради контузия.

Няколко много интересни имена са свързани с двата отбора. Дидие Дрогба бе вдъхновителят на Челси при спечелването на Шампионската лига преди две години. Жозе Моуриньо пък наследи Роберто Манчини като треньор на Интер и това доведе до нападки между двамата мениджъри.

Страхотна грешка на вратаря Муслера още в третата минута. Уругваецът излезе да изчисти една топка, но тя попадна точно във Вилиан, който не уцели вратата.

В 9-та минута Шюрле напредна бързо по лявото крило и подаде към Аспиликуета в наказателното поле. Той продължи кълбото към Фернандо Торес, който промуши топката между шпагатите на двама турски защитници за 1:0.

Galatasaray vs Chelsea 0-1 -by ABOURAYEN-MEDALI

В следващите минути атаките на Челси изглеждаха много опасни. Домакините оставяха лесно топката в центъра на терена и за бързите футболисти на Челси това бе добре дошло.

Нова много бърза атака за Челси този път отдясно, където Шюрле напредна и върна топката към границата на наказателното поле, където Рамиреш с удар от въздуха не уцели вратата.

4069271

В 29-та минута минута Хайрович пробва удар от границата на наказателното поле, но без проблеми за Чех. Манчини направи първата си смяна рано в мача. Йекта се появи на мястото на Хайрович и турците задържаха много повече топката след това. Дрогба и Йълмаз започнаха да стават по-опасни за защитата на Челси.

Така се стигна до най-спорното положение в мача. В 41-та минута Галатасарай получи правото да изпълни тъч. Домакините го направиха много бързо и топката стигна до Йълмаз в наказателното поле, който без да се замисля с много силен удар я прати във вратата на Чех след рикошет в страничната греда.

4069272

Трибуните избухнаха веднага, но съдията отмени гола защото Джон Тери бе върнал втора топка на терена, докато се изпълняваше тъча. Защитникът получи жълт картон, но спаси своя отбор с тази неспортменска проява.

В последните три минути на полувремето Челси направи две много опасни атаки, които можеха да решат мача, но Торес пропусна.

В началото на втората част Еден Азар намери перфектно Фернандо Торес през центъра. Нападателят успя да се освободи на позиция за стрелба, но Муслера изби в корнер.

В следващите минути играчите на Челси се поизнервиха и натрупаха бързо няколко жълти картона, с които спираха атаките на Галатасарай.

Най-чистото положение за домакините бе изтървано от капитана Селчук Инан. Дрогба се извиси над всички при едно центриране в наказателното поле и отклони леко топката. На далечната греда дебнеше Инан, който се поколеба и не успя от около метър да насочи топката във вратата.

В 64-та минута обаче при следващия корнер домакините стигнаха до гол. Защитникът Аурелиен Чеджу се разписа с десния крак след като бе оставен непокрит в наказателното поле.

4069274

В следващата атака Фернандо Торес излезе на добра позиция, но стреля неточно. Жозе Моуриньо реагира като ужилен и пусна в игра Оби Микел на мястото на Шюрле, а Самуел Ето'о се появи вместо Фернандо Торес.

Голът на домакините даде голям импулс в играта на Галатасарай. Наложи се Петър Чех да спасява своя тим след страхотен удар на Алекс Телес. В последните минути Дидие Дрогба отстъпи мястото на Булут. Натискът на домакините започна да става все по-силен, а контрите на Челси намаляха значително. Смените на Жозе Моуриньо убиха темпото на игра и то спадна значително. По-дефанзивната игра на гостите в края осигури равенството преди реванша.