Гаел Монфис спря похода на Григор Димитров на US Open

Най-добрият български тенисист Григор Димитров приключи участието си в последния за годината турнир от Големия шлем - US Open.

Седмият в схемата българин преклони глава пред бившия номер 7 в света Гаел Монфис след загуба в три сета - 7-5, 7-6(6), 7-5.

Така французинът спря Григор за втори път на Откритото първенство по тенис на САЩ, след като през 2011 отново се наложи в 3 сета при дебюта на хасковлията на "Флашинг Медоус".

Въпреки отпадането обаче Гришо няма за какво да съжалява, защото преди турнира той все оше нямаше победа на US Open, a сега може да се похвали с достигане до осминафиналите, като преди това той стори това на още две състезания от Шлема - на Australian Open (четвъртфинал) и на Уимбълдън (полуфинал).

Във финансово изражение достигането до 1/8-финалите му донесе чек за 187 300 долара от наградния фонд и 180 точки за световната ранглиста.

Следващият турнир, на който Григор Димитров е заявил участие в започващата на 29 септември надпревара от сериите "АТP 500" в Пекин. Азиатското турнир на Гришо продължава с Мастърса в Шанхай, следва защита на първата титла в Стокхолм, Базел и дай Боже финалния Мастърс на 8-те най-добри в Лондон.

Двубоят започна с предимство на сервиращите и резултатът се движеше гейм за гейм до 5:5, след което Монфис стигна до първата възможност за пробив в мача. Той поведе с 40-15, осигурявайки си два поредни геймбола. Французинът реализира още първия от тях, за да поведе с 1-0 в сетовете след 32 минути игра.

Втората част се разви аналогично на първата, като отново Монфис първи стигна до пробив. Това се случи в петия гейм. Французинът стигна до точка за пробив, отразена от Григор, но след това 28-годишният Монфис се възползва от втория си брейкбол, пробивайки подаването на Димитров за втори път в мача.

След това Гаел Монфис затвърди пробива си за 4-2, но после Гришо съумя най-накрая да пробие съперника си, връщайки се в сета - 4:4. До края на сета нови пробиви нямаше и така се стигна до тайбрек.

В него Григор Димитров на два пъти повеждаше след минипробиви - първо с 4:2, а след това стигна и до два сетбола при 6:4. За съжаление обаче българинът не успя да се възползва от тях, докато Монфис направи серия от четири поредни точки, с която поведе с 2:0 в сетовете.

Третата част се оказа и последна. Тя бе решена от един пробив в последния 12-и гейм, с което Гаел Монфис затвори сета със 7-5, а с това и мача, слагайки край на участието на първата ни ракета в Ню Йорк.

Развоят на мача гейм по гейм, видео и снимки:

Първи сет:

1-0 - Григор влиза добре в мача. Той даде само точка на французина и то след своя двойна грешка. Хасковлията затвори гейма с първия си ас в мача.

1-1 Монфис също печели откриващото си подаване без напрежение. 28-годишният тенисист си помогна и с два аса.

2-1 Нов бърз гейм за Гришо.

2-2 Гейм на нула за Гаел Монфис.

3-2 Димитров взема подаването си на 15 за трети пореден път.

3-3 Най-оспорваният гейм досега - Монфис даде две точки на Гришо.

4111284

4-3 Димитров заби четвъртия си ас в двубоя, а после затвори гейма на нула. До момента двамата имат абсолютно еднакви показатели на успеваемост от първи сервис.

4-4 Монфис отговори с 6-ия и ас в мача и гейм на нула за ново равенство в резултата.

5-4 23-годишният хасковлия даде 30 точки на съперника си, но отново уверено спечели сервис гейма си.

5-5 Гаел Монфис е още по-категоричен - гейм на 15 за 5-5.

4111261

5-6 Пробив! Монфис поведе с 40-15, стигайки до първата и в същото време две поредни възможности за пробив в мача. Той реализира още първата от тях и сега ще сервира за победата в първия сет. Статистиката показва 72 срещу 59 процента вкаран първи сервис в полза на французина.

5-7 Монфис е безпощаден. Той поведе с 40-0, след което взе и последната точка за поредното си подаване на нула и 1-0 в сетовете.

4111264

Втори сет:

1-0 Първата ни ракета дава две точки на опонента си в началото на втората част.

1-1 Монфис направи две двойни грешки и така се стигна до 40-40. Григор стигна до точка за пробив след трета двойна грешка на французина, но след това Гаел стигна до два дюса, за да вкара осмия си ас, след което спечели подаването си.

2-1 Димитров поведе, след което резултатът стана 30:30. Последваха две бързи точки на сметката на българина и той отново поведе.

2-2 Французинът също печели подаването си на 30.

2-3 Пробив! Монфис стигна до точка за пробив, отразена от Григор, но след това 28-годишният французин се възползва от поправителния и взе втория си геймбол, пробивайки Димитров за втори път в мача.

4111283

2-4 Гришо стигна до първата брейк точка в мача при 40:30, но тя бе отразена от Монфис, след което Гаел спечели следващите три разигравания, за да дръпне с 4-2.

3-4 Димитров загуби първите две точки, но след това не остави никакви шансове на съперника си с четири поредни успешни разигравания.

4-4 Пробив! Най-накрая Гришо стига до пробив. Първата ни ракета притисна максимално Монфис, повеждайки с 40-0. Французинът спаси първите два, но след това вече милост нямаше и българинът връща пробива.

5-4 Григор Димитров затвърждава пробива си с гейм на нула!

5-5 Гаел Монфис също печели подаването си без загубена точка.

6-5 Гришо също е безмилостен за нов гейм на нула.

6-6 Французинът не греши и вкарва сета в тайбрек.

7-6 Григор поведе с минипробив за 4:2, но Монфис веднага го върна - 4:4. Българският тенисист показа здрави нерви, принуждавайки съперника си да сбърка два пъти и си осигури 2 сетбола след 6:4. Французинът обаче върна отново се върна в гейма, като спаси и двата брейкбола. Монфис увеличи серията си на три поредни точки, на свой ред стигайки до възможност сетбол. За разлика от Григор - Гаел се възползва от шанса си и затвори частта с 8:6 точки, повеждайки с 2-0 в сетовете.

4111275

Трети сет:

0-1 Гаел Монфис поведе с 40:15, след което Димитров вкара страхотен форхенд уинър, но после прати топката в мрежата и така французинът повежда на старта на третата част.

1-1 Гейм на нула за Гришо.

1-2 Димитров стигна до точка за пробив при 40:30, но Монфис отново се спаси, след което заби два аса и се измъкна от трудната ситуация.

2-2 23-годишният хасковлия поведе с 30:15, а след това и с 40:30, след което скъса обувката си и се наложи да я смени, преди да затвори гейма с ас.

4111291

2-3 Монфис взема подаването си на 30, а мачът навлиза във втория си час.

3-3 Гейм на нула за Григор.

3-4 Французинът също печели подаването си на 0.

4-4 Първата ни ракета даде две точки на Монфис, но два добре пласирани сервиса свършиха останалата работа.

4-5 Гаел Монфис печели подаването си с ас, принуждавайки Димитров да сервира за оставане в мача.

4111263

5-5 Гришо издържа теста, давайки само точка на опонента си, като спечели едно от най-красивите разигравания в мача:

5-6 Френският тенисист отново е категоричен на сервис и Димитров отново ще подава за оставане в двубоя.

5-7 Монфис поведе с 40-15 и се възползва още от първия си мачбол, спирайки похода на Григор Димитров в тазгодишното издание на US Open на осминафиналите.