Г-н Льо Ман Том Кристенсен спечели за 9-ти път 24-те часа

Ауди очаквано спечели юбилейното 90-то издание на най-престижното и мащабно състезание за издръжливост „24 часа на Льо Ман".

Том Кристенсен оправда прозвището си г-н Льо Ман, защото спечели за 9-ти рекорден път, заедно с колегите си в кола номер 2 на Ауди - Алън МакНиш, за когото това е 3-та победа, и Лоик Дювал, който донесе на екипажа си полпозишън в квалификациите и спечели за първи път.

Юбилейното издание на Льо Ман 24 постави рекорд по излизане на колите за сигурност - цели 12 пъти - и също така по дължина на престоя на сейфти кар-а на легендарната писта „Ла Сарт" - около 5 часа и половина.

Също така беше поставен рекорд и за най-малък брой на отпаднали екипажи - само 13, но първият от тях се оказа фатален и остави черно петно върху цялата надпревара.

Както Sporta.bg ви информира още снощи, датчанинът Алан Симонсен загина след тежка катастрофа само 10 минути след началото на надпреварата.

На второ място в най-висшия „платинен" клас завърши кола номер 8 на Тойота, като бившият пилот от Формула 1 Себастиен Буеми закара успешно автомобила до карирания флаг. В борбата с Льо Ман 24 му помагаха Антъни Дейвидсън и Стефан Саразен, които също допринесоха изключително за големия успех на японския заводски тим.

Кола номер 1 на Ауди имаше купища проблеми през цялото състезание и още преди да бъде изминала 1/3 от него се знаеше, че няма да може да се бори за победата. Все пак, екипажът на Лука ди Граси, Марк Жене и Оливър Джарвис завърши на 3-то място в крайното класиране.

В по-низшия „златен" клас в йерархията, където екипажите са смесица от професионалисти и аматьори, спечели Морган-Нисан, следван от дъщерната кола на тима, а трета позиция остана за Орека-Нисан.

В класа на професионалистите победител стана заводският отбор на Порше, който спечели ожесточена битка с Астън Мартин. Френският екип се оказа по-добър стратег и заложи на сухи гуми в заключителната част на състезанието, когато над пистата бяха надвиснали черни облаци и се изсипваше поредната порция дъжд.

В аматьорския клас Реймонд Нарак, Жан-Карл Верне и Кристоф Буре закараха първи до финала своите автомобили Порше, като успяха да надделеят над двете коли на Ферари, останали на 2-ро и 3-то място.

Звездата от „Анатомията на Грей" Патрик Демпси демонстрира прогрес в карането си с течение на надпреварата, но за съжаление остана в подножието на подиума на 4-то място. Все пак, той отчете успех като финишира за първи път в Льо Ман 24 и беше 29-ти от 56 екипажа, които стартираха на пистата „Сарт".

Ауди вече може да се похвали с 12 победи от последните 14 издания на най-престижното състезание за издръжливост.