
Сид Лоу, "Гардиън"
Жоан Лапорта излезе иззад кулисите, придружаван от двама бодигардове. Потната медийна маса се втурна към него, влачейки кабели, мъхести микрофони, размахвайки камери на поразия. Президентът на Барса запази самообладание, докато отговаряше на въпросите на четири езика с подчертана липса на емоции. После внезапно маската падна. Чу се рев "Барса! Барса! Баааааарса!" и върволица играчи с официални костюми на Барселона се изниза покрай намръщените играчи на Реал, носещи цивилни дрехи и лошо настроение. Вратарят на каталунците Валдес се провикна: "Ей, президенте!", и един по един играчите се изредиха да прегръщат Лапорта, на чието лице грейна широка усмивка. Междувременно някъде встрани треньорът Пеп Гуардиола говореше за един от най-щастливите дни в живота си.
После Лапорта оправи вратовръзката си и се върна към камерите. "Трябва да уважаваме съперниците - заяви той, без да му мигне окото. - Още не сме спечелили титлата."
Не за първи път никой не му повярва. Доказателствата бяха на разположение. Барселона току-що бе разгромила Реал М с 6:2 насред "Бернабеу" и класирането след 34-ия кръг гласеше: 1. Барселона, 85 т.; 2. Реал М, 78.
Малко преди началото на съботното Суперкласико един плакат бе опънат на Южната трибуна на "Бернабеу". "До самия край!", гласеше той. Феновете, вдигнали плаката, имаха предвид 31 май. В действителност обаче краят беше много по-близо. Само 90 минути по-късно продължителното преследване, в което Реал упорито гонеше Барса, приключи. Смяташе се, че дербито е отлична възможност за отбора на Хуанде Рамос. Мнозина приемаха като даденост, че белите ще бият и ще намалят преднината на врага до 1 т. Вместо това дербито се оказа отлична възможност за отбора на Пеп Гуардиола. Не само да сложи край на битката за титлата, но и по изключително зрелищен начин да сложи край на всичко останало: на приказките за миникриза, на твърденията за психическа нестабилност и физическа умора; на предположенията, че Робен е по-добър от Меси; на приказките за непоносимо напрежение, съдийски заговор и т.н. Беше време забележително инатливото зомби, наречено Реал, най-после да бъде пратено в небитието. И то как!
Барселона наистина победи Реал и на практика си осигури титлата в събота вечер. Това обаче далеч не беше най-важното. Най-важното беше, че каталунците направо ликвидираха домакините. Крайният резултат бе 6:2 и това бе вторият път в историята, в който мадридчани поеха 6 гола у дома. При това вратарят Икер Касиляс направи 7 спасявания само през първото полувреме. Физиономията на Касиляс бе по-характерна от всякога. Онази, която се провиква: "На този боклук защита ли му викате?!"
Унищожението бе толкова пълно, че дори обичайните заподозрени нямаше от какво да се оплачат. Всичко изглеждаше толкова правилно, толкова справедливо. Шампион ще бъде отборът, отбелязал най-много голове и допуснал най-малко в собствената мрежа; отборът, изтърпял най-много нарушения и извършил най-малко; отборът, държал топката най-дълго време, осъществил най-много точни подавания и прекарал най-много време в противниковия пеналт. Най-същественото беше, че съботното класико се оказа достоверен портрет на двата отбора - може би шаржиран, може би дори карикатурен, но въпреки това достоверен портрет.
Според заглавието в един мадридски вестник, раздаван безплатно заедно с рекламни брошури за публични домове, дербито беше "часът на истината". Е, може би истината е, че Реал (Мадрид) не става за нищо. Белите не успяха да впечатлят нито веднъж дори по време на впечатляващата си серия от 17 победи в 18 мача. Сега подозрението, че мадридчани са изживели една огромна лъжа, е по-силно отвсякога. В събота се видя, че Фернандо Гаго е безсмислен, Серхио Рамос - абсолютно безпомощен дори при положение че съперниците се движат съвършено елементарно по терена, а Габриел Хайнце е бивш футболист. "Дербито потвърди усещането, което искахме да отречем", написа Хуанма Труеба във в. АС.
Но все пак да не забравяме, че на портрета присъстваше и друг един отбор - Барселона. Същата Барселона, която има вече 100 гола в първенството, само 7 по-малко от историческия рекорд, който може да бъде подобрен в оставащите 4 кръга. Общо във всички турнири каталунците са нанизали 146 попадения. Головата им разлика е плюс 78! Дори да приемем, че в Испания се бележи по-лесно, отколкото в Англия, цифрите пак са невероятни. Пък и освен другото в Шампионската лига каталунците са вкарали 10 гола повече от който и да било друг тим. Барса е отбор, чиято прецизна игра надминава рамките на въображението. Срещу Реал Шави раздаде абсурдните 97 паса! Нищо чудно, че "Ел Мундо Депортиво" обяви това за "най-добрия мач на Барселона в историята." "Футболът си има бог", добави "Спорт": "Барселона". Дори лудият РЕАЛист Томас Ронсеро описа каталунците като "чудо с футболни обувки", а мадридският АС настоя: "Само в рая може да бъде видян такъв футбол".






















Лудогорец
ЦСКА-София
Левски
Ботев Пд
Берое
Локомотив Пд
Манчестър Сити
Манчестър Юн
Челси
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ