Футболните клубове на сергията

снимка: БГНЕС

Колко струва един футболен клуб? Александър Томов знае най-добре. В момента той се явява продавач на най-титулуваната футболна марка в България - тази на ЦСКА.

 

Всъщност подготвяната от Томов сделка не е нищо друго освен част от масовата смяна на собственици на водещи клубове в един от най-големите градове в България. Процесът върви от няколко години насам. Засега най-едрата сделка отново е свързана с ЦСКА, закупен срещу 14 млн. евро от все още настоящия си собственик Прамод Митал. Продавач тогава беше Васил Божков.

 

В Пловдив Ботев в момента е на тезгяха и чака нови собственици и пари. Преди това другият градски тим Локомотив смени за пореден път съдържателите си и днес е единственият клуб у нас, притежание на жена. Във Варна Черно море постави истински рекорд по смяна на собственици и шефове за последните десет години. Спартак (Вн) също мина по този път.

 

Само за една година структурите, свързани с бизнесмена от енергийния бранш Христо Ковачки, овладяха два клуба. Закъсалият за пари Берое беше спасен от фалит през февруари. Няколко месеца по-късно Ковачки и банкера му Никифор Вангелов поеха и Миньор (Пк).

 

Интересното е, че в почти всички случаи до сделка се стигаше при екстремни обстоятелства. В ЦСКА Васил Божков се реши на продажбата, след като му се налагаше да си плаща, а срещу това да го псуват от трибуните.

 

Сега Томов продава, за да измъкне ЦСКА от тежкото положение след практическото оттегляне на Митал. В Пловдив Галя Топалова пое Локомотив след убийството на предишния собственик Александър Тасев. Колегата й от Ботев Димитър Христолов също вече е готов да връчи акциите на новите собственици, тъй като феновете го търсят да го бият, а в касата няма и лев и футболистите вият на умряло.

 

В Черно море "Химимпорт" се намеси в момент, когато клубът беше изпаднал в дълбока финансова криза. Последната смяна на собственици в Спартак се наложи заради ареста на президента Иван Славков.

 

В Стара Загора феновете изгониха от стадиона собственика на Берое Николай Банев и се наложи Ковачки да спасява клуба чрез фирмата си "Брикел". Само в Перник предишните собственици от фамилия Станоеви се оттеглиха в името на по-доброто инвестиране в Миньор.