Франция впечатлява, с Литва вече са на четвъртфинал

Националните отбори на Литва и Франция си проправиха път към четвъртфиналите на европейското първенство по баскетбол за мъже, докато Сърбия загуби за първи път в група "Е" срещу аутсайдера Украйна.

Франция беше единственият отбор, записал 3-цифрен резултат в петък вечер в Любляна, след като се наложи със 102:91 над Латвия.

"Петлите" имаха контрол над срещата още от самото й начало, като разликата често достигаше до 24 точки. Латвийците успяха да се доближат на седем пункта от своите съперници чак в последната четвъртина, но мачът изглеждаше решен и те така и не успяха да настигнат французите в резултата, който се запази до края.

Алексис Аженса поведе Франция с 25 точки, докато Тони Паркър отбеляза 23. Звездата от НБА дори наниза девет поредни пункта за "петлите", като серията започна 4:34 минути преди финалната сирена.

"Дабъл-дабъл" пък записа Николас Батум, който отбеляза 19 точки и спечели десет борби.

В ранния мач от група "А", Литва не си даде почивка след победата над Франция и постигна рутинен успех с 86:67 срещу Белгия.

Всичките 12 литовци отбелязаха точки, като Донатас Мориеюнас завърши мача с 13, а Йонас Валансиунас регистрира "дабъл-дабъл" с 12 пункта и десет спечелени борби.

Украйна се справи с демотивирания отбор на Сърбия, който беше излязъл в залата за лесна победа.

Максим Корниенко отбеляза 21 точки, а пойнт-гардът Юджийн Джетър завърши с 20, включително пет поредни в последните минути. След последната сирена таблото сочеше 82:75 в полза на украинците.