Франция стъпи на европейския връх след успех над Словения

снимка: cev.lu

Отборът на Франция спечели Европейското първенство по волейбол за мъже, след като на финала в столичната зала "Арена Армеец" победи приятната изненада на турнира Словения с 3:0 (25:19, 29:27, 29:27).

За момчетата на Лоран Тили това бе второ голямо отличие за това лято, след като преди 3 месеца триумфираха и в Световна лига.

За "петлите" днешният успех обаче е далеч по-ценен, тъй като до сега те имат в историята си 4 загубени финала, както и 2 бронзови отличия, а днес за пръв път стъпиха на най-високото стъпало на Стария континент.

4149246

През първия гейм доминацията на "палачите" на България бе пълна и те поведоха още от началото с 3:1. До първата техническа пауза активът им нарасна до 8:5, а при 17:13 геймът бе предрешен. Отлична игра на Антони Рузие и Ървин Нгапет помогна на символичните домакини да дръпнат с 22:16 и спокойно да спечелят първата част.

4149247

Другите две части бяха далеч по-интересни, тъй като преобладаваха драмата и обратите. Във втория гейм имаше периодични "откъсвания" на двата тима с по точка или две актив, но в крайна сметка все се стигаше до равенство. Това се запази до 27:27, когато грешка от сервис на Ян Козамерник прати Рузие да изпълнява начален удар и диагоналът на "петлите" направи точно обратното - с ас завърши гейма - 2:0.

4149245

В третата част Франция имаше аванс от две точки през почти цялото време, но в крайна сметка Словения изравни до 17:17 и накара опонента си да се бори за успеха. При 28:27 и трети мачбол за страната си, Ървин Нгапет с красиво отиграване тип кука сложи точка на спора - 29:27 и 3:0.