Франция разплака Бразилия и 23 000 зрители, за да вдигне купата в Световната лига

снимка: fivb.com

Отборът на Франция триумфира с втората си титла в най-комерсиалната надпревара - Световната лига, след като надигра Бразилия с 3:2 (21:25, 25:15, 25:23, 19:25, 15:13) във финалния двубой, изигран пред над 23 000 души в Куритиба.

Мачът започна равностойно, впоследствие бразилците набраха инерция и поведоха в резултата. Във втория гейм "петлите" доминираха изцяло и не дадоха възможност за противодействие. В третата част се повтори ситуацията от втората, с разликата, че "кариоките" успяха да скъсят дистанцията и да изравнят, но късметът отново бе на страната на играчите на Лоран Тили.

Четвъртият гейм премина под хегемонията на бразилците, които спечелиха без проблем и изравниха 2:2, вкарвайки мача в тайбрек. Състезателите на Ренан Дал поведоха с комфортна преднина, но серия от точки на опонента усложни положението.  След техническото прекъсване битката бе за всяка точка, като в крайна сметка Ървин Нгапет и съотборниците му се оказаха по-издръжливи и се поздравиха с успеха.

За Франция топреализатор бе  Ървин Нгапет с невероятните 29 точки (3 блокади), а младата надежда на тима Стефан Бойер завърши с 18 (2 блокади, 1 ас). Най-резултатни за "селесао" бяха Рикардо Лукарели и Уолъс Де Соуса  с по 22 точки (2 блокади, 1 ас).

Първият трофей на "петлите" е от 2015 г. в Рио де Жанейро след битка със Сърбия. За бразилците това е пети изгубен финал в рамките на 7 години.

Бронзовите медали се оказаха за канадците, които изненадващо биха съседите симот САЩ в малкия финал с 3:1 гейма.