Франция разката Хондурас в исторически мач

Отборът на Франция оглави временното класиране в група Е на Мондиал 2014, след като днес "петлите" сразиха с 3:0 сочения за аутсайдер състав на Хондурас.

По-рано днес Швейцария спечели драматично с 2:1 срещу Еквадор, като "кръстоносците" остават на втора позиция в групата след изиграването на първите мачове.

Два гола за Франция отбеляза Карим Бензема, докато автогол си отбеляза стражът на "лос катрачос" Ноел Валадарес. Хондурас игра и цяло второ полувреме с човек по-малко на терена, след като Уилсън Паласиос бе изгонен с втори жълт картон в края на първата част.

Двубоят между Франция и Хондурас завинаги ще остане в историята на световните първенства, тъй като за първи път в употреба влезе и технологията на ФИФА за следене на голлинията. Това се случи при втория гол на французите, когато останаха съмнения, дали топката наистина е преминала с пълния си обем голлинията на Хондурас. Технологията обаче категорично показа, че това е факт, което означаваше и попадение за "петлите".

Вижте и пълна статитистика от двубоя между Франция и Хондурас.

Селекционерът на "петлите" Дидие Дешам очаквано залага на схема 4-3-3, като на пейката е оставен таранът на Арсенал Оливие Жиру. Карим Бензема оглавява атаката на Франция, докато Антоан Гризман и Матийо Валбуена ще действат по двата фланга. Йоан Кабай, Блейз Матуиди и Пол Погба започват в средната линия, а Дебюши, Варан, Сако и Евра ще оперират пред капитана Уго Лорис в отбрана.

Селекционерът на Хондурас Луис Суарес започва с Джери Бенгстън и Карлос Костли, докато Нахар, Паласиос, Гаридо и Еспиноза ще оперират в средата на терена. Валадарес започва под рамката на вратата, а Бекелес, Бернардес, Фигероа и Изагире стартират в отбрана.

Сблъсъкът в Порто Алегре очаквано стартира с превъзходство на "петлите", които още до 22' удариха на два пъти гредите зад вратаря Ноел Валадарес. В 14' Блейз Матуиди стреля силно в очертанията на вратата, но Валадарес успя да отрази, макар и с помощта на гредата.

4094321

Французите продължиха да натискат своя съперник, търсейки първо попадение, което да внесе спокойствие в играта им. В 21' Йоан Кабай получи подаване от Бензема и стреля, но извън очертанията. Само минута по-късно отново гредата спаси Хондурас. Този път Патрис Евра центрира в наказателното поле на "лос катрачос", а младият Антоан Гризман засече кълбото с глава. Изстрелът на крилото обаче срещна рамката на вратата.

Малко след това пред Франция се отвори и нов шанс, но този път Карим Бензема не бе ефективен в завършващия удар, отигравайки след отлична игра на Валбуена.

4094331

В минутите до почивката "петлите" намалиха остротата в своята атака, като рядко футболистите на Дидие Дешам успяваха да притеснят сериозно защитата на Хондурас. Постепенно обаче се стигна до 42', когато до голяма степен се предреши и крайният изход на двубоя.

4094336

Най-именитият футболист в състава на "лос катрачос" Уилсън Паласиос избута умишлено Пол Погба в наказателното поле на своя тим, което означаваше дузпа за Франция и втори жълт картон за Паласиос. Зад топката застана Карим Бензема, който бе точен от бялата точка, извеждайки "петлите" напред - 1:0.

4094335

На почивката селекционерът на Хондурас Луис Суарес извърши две промени в своя състав, но и това не помогна на "лос катрачос", които вече трябваше да играят и с десет души на терена. Още в 47' Франция удвои аванса си в резултата, а за първи път в употреба влезе и технологията на голлинията, която ФИФА въведе за тазгодишното Световно първенство. Карим Бензема бе изпуснат в наказателното поле на Хондурас, но изстрелът на нападателя срещна дясната странична греда. Топката обаче срещна тялото на вратаря Валадарес и за част от секундата премина голлинията, което означаваше и 2:0 в полза на "петлите".

4094339

Въпреки, че технологията ясно показа, че кълбото е преминало голлинията с пълния си обем, наставникът на Хондурас Луис Суарес изрази претенции относно решението на рефера да зачете попадението. Суарес дори влезе в диспут с колегата си Дидие Дешам, който навярно опита да му обясни, че няма как технологията на голлинията да предоставя грешна информация на съдиите.

4094344

До края на срещата Франция вече доиграваше мача, като единствената интрига варираше около крайния резултат на срещата. Дидие Дешам направи някои промени и гласува доверие на Муса Сисоко и Рио Мавуба, докато почивка получиха Пол Погба и Йоан Кабай.

И след като второто попадение на Франция бе зачетено като автогол на вратаря Ноел Валадарес, то таранът на "петлите" Карим Бензема все пак стигна до втори точен изстрел в течение на срещата. Това се случи в 72', когато нападателят на Реал Мадрид направи резултата класически - 3:0. Опит за удар на Дебюши бе блокиран, но топката попадна право в краката на Бензема. "Десетката" отправи мощен изстрел с десния крак и разстреля Валадарес, бележейки втория си гол на Мондиал 2014 до този момент.

4094345

До последния съдийски сигнал "петлите" осъществиха още няколко опасни акции по посока вратата на "лос катрачос", но до четвърти гол така и не се стигна. Дидие Дешам пък извърши и трета промяна в своя стартов състав, давайки шанс за изява на Оливие Жиру, който бе оставен на пейката за днешния първи мач на Франция в Страната на кафето.

FRANCE vs HONDURAS 3-0 ALL GOALS & HIGHILIGHTS...by vranovcir