Франция изхвърли Испания на Световното по баскетбол

снимка: бта/АР

Европейският шампион Франция победи домакина Испания с 65:52 (15:15, 20:13, 7:15, 23:9) и се класира за полуфиналите на Световното първенство по баскетбол за мъже.

Иберийците бяха считани за абсолютни фаворити, след като разгромиха съперника с 24 точки разлика в груповата фаза на надпреварата.

Франция обаче се защитаваше добре, имаше сериозно превъзходство в борбата под кошовете и за второ поредно лято разби мечтите на Испания за титла, след като през миналата година Тони Паркър помогна на "петлите" да прекършат надеждите на "Ла Фурия" за трети пореден трофей на европейския шампионат.

Испанците имаха няколко причини да вярват, че този път това няма да се повтори и ще вземат реванш. Домакините показваха солидна игра и записаха шест убедителни победи до досега в турнира, а и Паркър не играеше за Франция.

Иберийците, олимпийски вицешампиони, се отърсиха от кошмарен старт след 2:11 точки и стигнаха до изравняване при 15:15 в края на първата четвърт.

Франция отново взе превес във втората част и поведе с 28:21, като запази аванса си до почивката. Испания изравни в средата на третата четвърт при 39:39, а след това дори стигна до обрат при 43:42 преди решителната четвърта част.

В последните 2 минути обаче домакините претърпяха истинско крушение и след серия от 0:10 точки загубиха с 52:65. Борис Диау беше най-резултатен за победителите с 15 точки, Тома Юрте добави 13 точки, а баскетболистите на Франция взеха общо 50 борби срещу само 28 на съперника.

Пау Гасол беше лидер за Испания със 17 точки и 8 борби, но брат му Марк и другата звезда от състава Серж Ибака реализираха общо 5 точки, а испанците вкараха само 2 тройки от 22 опита, което се оказа решаващо. За място на финала Франция ще играе срещу Сърбия, който разгроми Бразилия с 84:56.