Фонини си взе поука и намери рецептата за победа над Григор

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отпадна във втория кръг на тенис турнира от сериите Мастърс в Рим, след като бе надигран от представителя на домакините Фабио Фонини с 6:7 (9), 6:4, 0:6 за около два часа и 20 минути . Това бе втора загуба за българина от пет мача, а в следващия кръг Фонини ще се изправи срещу чеха Томаш Бердих.

В първите два гейма на мача двамата спечелиха лесно подаванията си, като не дадоха никакъв шанс на опонента.

В третия гейм Гришо имаше затруднения само при една от точките си, а през останалото време доминириша и заслужено поведе с 2:1.

Последва гейм, в който италианецът имаше слаби моменти, изоставаше с 15:30, но успя да поведе с 40:30, а след това и да изравни за 2:2.

Петият гейм на мача не бе лесен за хасковлията, след като поведе с 40:15, но три прибързани отигравания позволиха на Фонини да стигне до точка за пробив. Представителят на домакините се възползва максимално добре от получената възможност и проби подаването на сънародника ни.

4140901

Последва бърз гейм за световния №31, който с няколко бомбени сервиса не даде шанс на Димитров да влезе в разиграване.

Ефектиран от допуснатия пробив, Гришо не започна добре седмия гейм, но въпреки че загуби първата точка, след това се концентрира и спечели четири поредни, за да намали до 3:4.

Григор сякаш се успокои и показа най-доброто, което може. С прекрасни удари затрудни опонента си и стигна до 0:40, но веднага след това Фонини изпълни три прекрасни сервиса, за да изравни до 40:40. Италианецът дори стигна до точка за 5:3, но в крайна сметка сънародникът ни успя да пробие и да изравни - 4:4.

Пореден завързан гейм в срещата. Българинът поведе с 40:30, но позволи изравняване, а в този момент статистиката показа абсолютно равни показатели между двамата - по 4 спечелени гейма, 40:40 и по 27 спечелени точки от началото на срещата. Последваха два страхотни сервиса на поставения под №10 в Рим и той поведе с 5:4.

Десетият гейм започна добре за Фонини - 40:0. Той обаче допусна две грешки и когато се стигна до 40:30 Гришо изпрати топката в мрежата, като по този начин помогна на противника си да изравни за 5:5.

Нов сравнително лесен гейм за по-младия от двамата тенисисти, като по този начин резултатът стана 6:5.

Италианецът започно лошо гейма - двойна грешка, а след това и форхенд в аут. Последва импулс в играта му и след две много красиви отигравания стигна до 30:30. Последваха два перфектно пласирани сервиса и ново равенство - 6:6.

Григор започна добре тайбрека - спечели първата точка, след това направи минипробив и макар и с малко помощ от мрежата стигна до 2:0. Италианецът мигновено изравни резултата, а при втория си сервис Григор показа страхотна игра на мрежата и спечели точка, която по всичко личеше, че ще отиде на сметката на опонента му. Смяната на полетата дойде при 3:3 след страхотен форхенд на Фонини. Във втората част на тайбрека представителят на домакините бе по-концентриран и пръв стигна до нов минипробив, който му даде и сетбол при 6:4. Поредно страхотно разиграване, в което Гришо сякаше летеше по корта, му донесе успех и той върна минипробива, след което стигна и до 6:6. Двамата изпуснаха общо пет сетбола, като българинът имаше три възможности и нова смяна на полетата - 9:9. При 10:9 и Фонини получи трети сетбол, но този път се възползва по брилянтен начин и поведе в сетовете с 1:0.

4140902

Световният №31 започна добре втория сет и набързо спечели подаването си, за да открие резултата - 0:1. Българинът отговори подобаващо - с гейм на 0.

Третия гейм бе доста интересен за публиката на корт №3, след като двамата направиха истинско шоу с красивите си разигравания. Все пак 27-годишният италианец успя да измъкне подаването и отново да излезе напред в резултата.

Българинът направи първа двойна грешка в мача, но след това сервира иделно и стигна и до първи ас, с който затвори частта за 2:2.

Фонини също допусна двойна грешка в сервис гейма си, което помогна на Гришо да стигне до две точки за пробив - 15:40. Стигна се до равенство, но Димитров успя да си спечели още веднъж възможност да пробие подаването на противника и този път се възползва - 3:2.

Хасковлията имаше труден сервис гейм, след като противникът му поведе с 15:30 и 30:40. Последва грешка на най-високо поставеният италиански тенисист, който се поизнерви и започна да хвърля ракетата си. Все пак той стигна до нова точка за пробив и след прекрасен бекхенд по късия диагонал изравни - 3:3.

Сънародникът ни започна добре в подаването на опонента - 0:15, последваха обаче две страхотни разигравания, спечелени от Фонини - 30:15,а минута след това той отново бе напред в резултата - 3:4.

Осмият гейм в сета дойде сравнително лесно в сметката на българина, който загу първата точка, но след това стигна бързо до четири в негова полза и резултатът бе изравнен - 4:4.

Димитров стигна до скрит сетбол в деветия гейм, след като изравни за 30:30 и противника му направи непредизвикана грешка. Фонини спаси първата точка за пробив, но допусна да се стигне до втора и тогава се оказа безпомощен - 5:4.

И вместо да се възползва от изнервения италианец, нашето момче му даваше възможности да прави каквото иска и бързо се стигна до 0:40. Последваха страхотен сервис, който се превърна в директна точка, както и добър форхенд в следващото разиграване, за да стане резултата 30:40. Три непредизвикани грешки на Фонини помогнаха на Гришо да излезе от деликатната ситуация и да изравни резултата в сетовете.

Нашето момче започна силно в първия гейм на решителната трета част, стигна до 30:30 при сервис на противника, но не успя да се пребори за повече и Фонини излезе напред в резулата - 0:1.

Първият сервис гейм на Гришо в третия сет започна брилянтно - 40:0. Последваха обаче три непредизвикани грешки и 40:40. След това сънародникът ни бе надигран още на два пъти и първият пробив бе факт - 0:2.

Представителят на домакините спечели и третия гейм в третия сейт, въпреки че имаше леки затруднения, но все пак се справи и поведе с убедителното 3:0.

Четвърти пореден гейм "влезе" в актива на Фонини, който окуражаван от публиката на корт №3, правеше невъзможното и стигаше до всяка топка, която излиташе от ракетата на българина.

И желанието за игра в сънародника ни рязко спадна, който започа да греши всяка топка, без значение от трудността ѝ и бързо се стигна до 0:5. Димитров сякаш се бе предал и с непредизвикана грешка се стигна до първи мачбол при 30:40, който бе мигновено реализиран от Фабио Фонини.

4140899

Така в третия кръг Фонини ще срещне Томаш Бердих (Чехия).

По-рано днес за третия кръг се класираха и двама от фаворитите в турнира, като първо Анди Мъри (Великобритания) победи Жереми Шарди (Франция) с 6:4, 6:3, а след това и Рафаел Надал (Испания) постигна лесна победа, побеждавайки Марсел Илхан (Турция) с 6:2, 6:0.

4140897

Победи постигнаха още Кей Нишикори (Япония) и Джон Иснър (САЩ), а при дамите Симона Халеп (Румъния) не допусна изненада, надвивайки Алисън Риске (САЩ) с 2:0, докато бившата №1 Ана Иванович бе елиминирана от квалификантката Дариа Гаврилова (Австралия) след 2:1 сета.