Финалът е мадридски - Атлетико прегази и Челси

Атлетико (Мадрид) доказа на футболния свят, че е достоен не само за титлата в испанската Примера дивисион, но и за финал в Шампионската лига. „Дюшекчиите“ на Диего Симеоне нокаутираха Челси с 3:1 в полуфиналния реванш на „Стамфорд Бридж“ и за първи път в историята на евротурнирите два отбора от един и същи град ще се изправят един срещу друг в битката за трофея.

Кошмарни и нетипични колективни грешки в защита закопаха тима на Жозе Моуриньо, който за трети път като наставник на Челси не успява да прескочи полуфиналите – през 2005-та и 2007-ма Ливърпул спря устрема на „сините“.

В 36-ата минута Фернандо Торес наказа бившия си тим, след като от осем метра матира Тибо Куртоа, възползвайки се от добро центриране по земя на Сесар Аспиликуета. Секунди преди края на редовното време за първата част обаче Тиаго центрира на далечната греда, отбраната на Челси проспа ситуацията и Франсиско Хуанфран върна кълбото за непокрития Адриан, който отблизо простреля Марк Шварцер - 1:1.

4083275

Резервата Самуел Ето'о с ненужна интервенция в наказателното поле повали Диего Коща, след като се забави и с крак спъна нападателя на гостите. Потърпевшият застана зад топката и с хладнокръвно изпълнение осъществи пълен обрат - 1:2.

В 72-ата минута интригата бе елиминирана след поредния хаос в пеналтерията на "сините", които изпуснаха Арда Туран и той първо уцели гредата с глава, а след това при добавката прати топката зад Шварцер - 1:3.

4083279

„Дюшекчиите“ ще излязат на терена в Лисабон на 24-ти май като единствения непобеден отбор в Шампионската лига този сезон. За 17-ти път отбори от една държава ще решават съдбата на трофея в ШЛ или Лига Европа – Атлетико спечели последния такъв, когато през 2012-та година разби с 3:0 Атлетик (Билбао) за второто по значимост отличие.

Преди днешната визита на „Стамфорд Бридж“ Атлетико имаше само един успех (над Лестър през 1997) като гост на английски отбор в 9 мача. Челси нямаше загуба от испански клуб в 16 последователни мача от Шампионската лига (6 победи и 10 ремита), но днес се сгромоляса срещу „дюшекчиите“.

4083280

Диего Коща реализира 36-ия си гол от началото на сезона, като в ШЛ той има 8 попадения в 8 мача.

Първо полувреме

През първата част нямаше чисти много голови положения, но темпото бе много по-високо от предишния сблъсък между двата тима. Въпреки че съперниците имаха за приоритет да се подсигуряват в защита, и в двете наказателни полета имаше фойерверки, които обаче не доведоха до гол.

4083264

Още в 5-ата минута гостите удариха греда, макар и случайно – след изпълнен корнер топката бе върната към Коке, който я запрати обратно в пеналтерията от малък ъгъл почти от тъчлинията. Кълбото придоби коварна парабола и прехвърли Марк Шварцер, но се отби в гредата и след това от тялото на Рамиреш излезе в нов ъглов удар.

В 26-ата минута пък Еден Азар, който не бе играл от 8-ми април насам, застраши вратата на Тибо Куртоа от пряк свободен удар пред дъгата, но прати топката над горната греда. Малко по-късно пък с атрактивна задна ножица Давид Луиз опита да преодолее Куртоа, но кълбото премина на сантиметри от страничния стълб.

4083263

В 36-ата минута Вилиан с отлична техника преодоля двама бранители на Атлетико и остави топката за Аспиликуета, който напредна отдясно към наказателното поле. Последва центриране в празното пространство в пеналтерията и непокритият Торес с пронизващ изстрел не даде шансове на Куртоа – 1:0.

Атлетико обаче не позволи да се прибере на почивка с гол пасив и изравни резултата в 44-ата минута. Тиаго с хубаво центриране накара бранителите на Челси да увиснат, като прати топката на далечната греда за включилия се Хуанфран. Той с крак върна кълбото успоредно на голлинията за непокрития Адриан, който от три метра нямаше как да не простреля Шварцер – 1:1.

Второ полувреме

Атлетико изпусна чисто положение още в 47-ата минута, след като защитата на Челси отново проспа центрирана топка в наказателното поле. Арда Туран овладя кълбото и си го нагласи на воле, но Шварцер отрази в корнер силния изстрел на турчина.

Челси също имаше отличен шанс да си върне предимството в резултата, след като в 52-ата минута Джон Тери с глава засече центриране от пряк свободен удар. Куртоа обаче с великолепна намеса не позволи да бъде преодолян.

4083274

В 58-ата минута влезлият като резерва Самуел Ето'о направи кошмарна грешка в защита и със закъсняла интервенция повали в наказателното поле Диего Коща. Нападателят сам застана зад бялата точка и с безапелационно изпълнение прати Атлетико с единия крак на финала - 1:2.

Челси можеше моментално да възстанови равенството, но изстрел с глава на Давид Луиз срещна гредата, след като бразилецът засече центриране от пряк свободен удар. В 72-ата минута интригата бе елиминирана след поредния хаос в пеналтерията на "сините", които изпуснаха Арда Туран и той първо уцели гредата с глава, а след това при добавката прати топката зад Шварцер - 1:3.

Това бе и последното значимо събитие за двубоя, след който Мадрид отпразнува предстоящия финал между двата гранда Реал и Атлетико.

Преди мача

След 0:0 в първия двубой на „Висенте Калдерон“ двата тима ще трябва да определят съперника на Реал Мадрид на финала в Лисабон на 24-ти май.

Жозе Моуриньо има титли в Шампионската лига с Порто и Интер, но с Челси на два пъти отпада на полуфиналите през 2005-та и 2007-ма година от Ливърпул. Специалния също така не можа да прескочи тази фаза на надпреварата и в трите си години начело на Реал Мадрид, така че тази вечер ще е пределно амбициран да изведе „сините“ до заключителния мач.

Диего Симеоне и Атлетико са на полпозишън в Примера дивисион и са на път да спечелят титлата, като класиране на финал в Шампионската лига ще бъде черешката на тортата за великолепния сезон на „дюшекчиите“.

Най-възрастният дебютант в Шампионската лига Марк Шварцер очаквано ще пази за Челси в отсъствието на контузения Петър Чех. В защита Бранислав Иванович ще си партнира с Гари Кейхил, завърналия се капитан Джон Тери и Ашли Коул.

Рамиреш, Давид Луиз и Сесар Аспикилуета ще оперират в звеното между ариегарда и нападението, като с по-офанзивни функции са нагърбени Вилиан и Еден Азар. Единственият чист нападател е Фернандо Торес, който отдавна не бе получавал доверието на Жозе Моуриньо.

Старши треньорът на Атлетико (Мадрид) Диего Симеоне е направил три промени в състава си в сравнение с победата над Валенсия през уикенда в Ла Лига. Раул Гарсия, Давид Вия и наказаният Габи отстъпват местата си на Арда Туран, Марио Суарес и Адриан.

Тибо Куртоа е на вратата на „дюшекчиите“, а пред него в защита са подредени обичайни избраници Хуанфран, Миранда, Диего Годин и Филипе Луиш. В халфовата линия Тиаго и Коке ще помагат на Суарес, Туран и Адриан, а единственият нападател е Диего Коща.