Феноменална Цвети с фантастичен обрат срещу корава китайка в София (СНИМКИ)

снимка: Sporta.bg/ Радила Радилова

Най-добрата българска тенисистка - Цветана Пиронкова, постигна невероятен успех с 2:1 сета срещу Джън Джие от Китай на старта на Турнира на шампионките на WTA, който се провежда в зала "Арена Армеец" в София.

Двубоят започна зле за красивата ни представителка, която загуби първата част с 2:6, но след това показа какво може и със силна и разнообразна игра от основната линия стигна до 6:4. Българката дори стигна до 3:0 в решителната част, но допусна изравняване точно когато сервираше за спечелване на мача.

Китайката поведе с 5:6, но Цвети издържа и стигна до тайбрек. В него след много грешки и от двете страни на корта, Пиронкова се оказа по-достойна и след 7:4 успя да стигне до невероятния успех пред погледа на близо 5000 българи, които я подкрепяха мощно през целия двубой и в най-важните моменти.

С тази победа българската №1 е на победа от класиране в следващата фаза на турнира. Утре тя ще се изправи с Мария Кириленко във втория кръг от група "Средец", а срещата ще бъде след 18:15 часа.

Кметът на София Йорданка Фандъкова поздрави двете тенисистки преди загрявката. Цветана Пиронкова пък ще бъде подкрепяна от около 4000 български фенове.

Първи сет

Китайката сервира първа в срещата и с леки проблеми в първите две разигравания успя да спечели без да загуби точка - 0:1. Въпреки че показа леки колебания в сервирането си, Цвети успя да изравни резултата, завършвайки с ас - 1:1. В третия гейм Цвети поведе с 0:30, а след двойна грешка получи шанс да пробие при 30:40, но след страхотно разиграване китайката показа страхотна защита, изравни, а след минута успя и да вземе подаването си - 1:2.

След силно начало и два силни сервиса Цвети направи две непредизвикани грешки - 30:30, а след това допусна и китайката да я пробие - 1:3. Пиронкова отново поведе с 0:30, но китайката реагира отлично и успя да спечели следващите 4 разигравания - 1:4.

Развоят на срещата поразконцентрира Пиронкова и тя допусна изоставане от 0:40, а при 15:40 допусна непредизвикана грешка и вече губеше с 1:5. Цвети обаче не се предаде и успя да стигне до две възможности за пробив - 15:40. Още първата тя реализира слелд грешка на Джие и резултатът беше намален - 2:5.

Първият сервис на Цвети обаче не проработи и с мощни удари Джие стигна до три точки за пробив и успя да спечели сета при втората си възможност след грешка на Цвети - 2:6.

Втори сет

Китайката набързо поведе с 30:0, но българската представителка се възползва от три непредизвикани грешки на своята съперничка и стигна до възможност за пробив, но на свой ред прати топката в мрежата. Пред нея се откри и втори шанс, но Джие отново се спаси и спечели откриващия гейм - 0:1. Българката обаче нямаше много проблеми при своя сервис и изравни - 1:1. Цвети имаше добра възможност при 30:30 да търси пробив, но две грешки от ретур не и позволиха да го стори - 1:2.

След края на кратката почивката Цвети започна уверено, поведе с 40:15, но отново допусна грешки в своята игра и трябваше да мине през две равенства преди да изравни в геймовете - 2:2. Цвети успя да стигне до нови три точки за пробив с много силна игра, като още при първата успя да стигне до пробив - 3:2.

Китайката поведе с 0:30 и стигна до точка за пробив при 30:40, но Цвети успя да се защити успешно и обърна развоя на гейма - 4:2 за българката, а след това Джие успя с леки трудности да намали до 4:3. .За съжаление обаче Цвети предприе защитна стратегия, която позволи на китайката да поведе с 15:40, а при втората възможност Пиронкова прати топката далеч в аут - 4:4.

Джие обаче отново започна да бърка, а Пиронкова успя да стигне до две точки за пробив и успя отново да дръпне в резултата с 5:4. Публиката започна да аплодира Цвети, която усети подкрепата и набързо спечели гейма и сета, като спечели и изключително трудно разиграване, излизайки на мрежата след къса топка - 6:4 и публиката очакваше решителния сет.

Трети сет

Цвети показа мощ при сервиса на Джие и поведе с 0:40 след феноменални удари от основната линия и в крайна сметка проби още при първата си възможност - 1:0. Тя продължи с мощните си удари и поведе с 2:0.

Пиронкова продължи с брилянтната си игра и стигна до нови две точки за пробив. Китайката обаче успя да изравни след силни удари, но Цвети показа здрави нерви и успя да пробие - 3:0 и българката докосваше победата. За съжаление след непредизвикана грешка при 30:40 Цвети допусна първи пробив в своето подаване - 3:1, а след това китайката спечели и своето подаване за 3:2.

Джие продължи да показва мощни удари от основната линия, но смяната на темпото в играта на Пиронкова затрудни китайката и българката успя да поведе отново с два гейма - 4:2. Джие обаче успя да вземе втори пореден свой сервис гейм, печелейки на 30 - 4:3.

Българката трябваше да се потруди доста в своя сервис гейм, но след едно равенство 40:40 успя да вземе две поредни точки и се доближи на гейм от победата - 5:3. Джие успя да вкара в игра силните си форхенд, но Цвети стигна до 40:40 с добра защита. Китайката обаче спечели подаването си и Цвети сервираше за победа в срещата - 5:4.

Първата ракета на България обаче започна колебливо, а ударите на китайката закачиха на три пъти линиите - 0:40, а непредизвикана грешка позволи на Джие да изравни - 5:5. Представителката от Азия успя да запази концентрация и успя да поведе - 5:6.

Пиронкова обаче не се предаде, въпреки че изоставаше, и успя с много концентрирана игра да стигне до 6:6 - решителен тайбрек!

Той започна с 5 поредни мини-пробива от страна и на двете тенисистки, но Цвети дръпна в резултата - 4:2 за българската №1, а след това у 5:3 след нова размяна на мини-брейкове от двете страни. Пиронкова обаче отново принуди Джие да сгреши и получи 3 мач-бола в своя полза. Първата не беше реализирана, но при втората Цвети успя - 2:1 сета след 2:6, 6:4 и 7:6 (4).