Феноменален Яя Туре доближи Сити на 90 минути от титлата (видео)

снимка: Guliver/Getty Images

Манчестър Сити направи решаваща крачка към титлата в Англия през този сезон.

В мач от 37-ия кръг на Премиършип „гражданите" постигнаха изключително трудна и ценна победа с 0:2 като гост на Нюкасъл и е на 90 минути от това да спечели жадуваното първо място в края на сезона.

Двете попадения в срещата донесе Яя Туре, който с феноменален удар в 70-ата минута препарира Тим Крул и поведе своите към победата. В 89-ата минута отново той се оказа в голова позиция и не сбърка, носейки поредна важна победа за „гражданите".

Миналата година той донесе ФА къп на Сити, след като реализира единственото попадение срещу Стоук във финала.

Така, Сити вече има 86 точки и, ако спечели последния си мач срещу К.П.Р у дома, ще стане за пръв път шампион на Англия след 1968-а година.

Нюкасъл пък остава на пета позиция с 65 точки и пропсуна златен шанс да задмине поне Тотнъм в класиранете, изкачвайки се на четвърта позиция.

Сити започна много силно срещата и установи контрол над събитията на терена. В 11-ата минута Давид Силва се озова на стрелкова позиция, но ъгълът беше много малък и Крул се намеси успешно.

„Гражданите" продължиха да да натискат и в 17-ата минута страхотна комбинация между Бари, Силва и Агуеро остави последния в добра позиция за стрелба, но Крул отново спаси своите. Напрежението обаче се отрази на вратаря на домакините, който 3 минути по-късно излезе неразчетено от наказателното поле, за да изчисти пас към Агуеро, аржентинецът го изпревари, но защитата на „свраките" успя да изчисти паса му към Тевес.

Нюкасъл се посъбуди и изравни играта, което доведе и до няколко добри положения пред вратата на Харт. В 29-ата минута Хатем Бен Арфа направи чудесен пробив по дясното крило, подаде към Демба Ба, който стреля мощно от 20 метра, но не намери очертанията на вратата. 5 минути по-късно дойде и най-сериозната ситуация за Нюкасъл. Гутиерес проби отдясно, пусна към Сисе, който чукна топката към Демба Ба, но шутът на сенегалеца бе блокиран. Отскочилото кожено кълбо попадна в Арфа и той без да се колебае от воле стреля, но Харт се намеси феноменално.

В 41-ата минута Манчестър Сити пък пропусна най-чистото положение изобщо в двубоя. Давид Силва бе изведен перфектно в наказателното поле и от аутлинията успя да подаде към точката за изпълнение на дузпи. Там беше Гарет Бари който шутира, но защитник блокира неговия удар. Топката обаче отново попадна в английския национал, който пак стреля, но Давиде Сантон се намеси великолепно и изби от голлинията.

През второто полувреме „гражданите" притискаха силно, но Нюкасъл действаха доста добре в защитен план. Момчетата на Манчини се нанесоха трайно в половината на своя домакин, но гол така и не падаше. Тевес пропусна доста добро положение, след като получи топката в наказателното, но залитна и не можа да нанесе добър удар.

С напредването на времето натискът на гостите се усилваше, а Яя Туре заигра като офанзивен халф, след като слабият Насри беше заменен. Това се оказа много добър ход на Манчини и чернокожият полузащитник демонстрира своята класа в 70-ата. Де Йонг пусна към Агуеро, който гардира пред наказателното поле и пусна пас към Туре. Мигновено бившият халф стреля, а техничният му шут се оказа неспасяем и топката се оплете в мрежата зад Крул - 0:1.

В 75-ата минута Агуеро можеше да реши всичко в срещата, след като Силва даде феноменален пас към нападателя, който се озова сам срещу вратаря, но ударът му мина на сантиметри от гредата.

Нюкасъл се хвърли в атаки, тъй като евентуалното равенство пращаше отбора в топ 4, но това отвори пространства за бързите нападатели на Манчестър Сити. В 82-ата минута след центриране от фаул на Силва Туре надскочи всички, но от 5 метра не можа да насочи топката във вратата. Минута по-късно той се озова сам срещу вратаря, но в решаващия момент се подхлъзна и падна. Все пак чукна топката към Агуеро, който отново прати топката в аут.

В 89-ата минута обаче Туре и компания решиха всичко в срещата. Сити отне топката в собствената половина, тя попадна в Агуеро, който я задържа. Той подаде към Де Йонг, който изведе много добре Клиши отдясно в наказателното поле. Левият бек финтира двама защитници и пусна към Туре пред вратаря, като този път халфът не сбърка и със силен удар реши всичко в двубоя  - 0:2.

Така Манчестър Сити е на 90 минути от спечелването на титлата в английската Висша лига. При евентуално равенство в точките с Манчестър Юнайтед ще се гледа головата разлика на двата отбора, която в момента е в полза на "шумните съседи".