Федерер загуби сет, но отстрани французина Никола Маю на "Ролан Гарос"

Роджър Федерер се класира за осминафиналите на „Ролан Гарос", след като за втори пореден двубой загуби гейм, но се поздрави с крайната победа.

Швейцарският феномен се наложи над подкрепяния от родната публика Никола Матю със 3-1 сета (6:3, 4:6, 6:2, 7:5) и ще срещне в следващия кръг сензацията на турнира Давид Гофен, който отстрани Лукаш Кубот с резултат 3:0 (7:6, 7:5, 6:1).

21-годишният белгиец е и първият „щастлив губещ", който се класира за осминафинал на турнир от Големия Шлем от 1995-а година, когато това направи Дик Норман, също от Белгия.

Федерер записа първи загуби сет от три срещи срещу Маю, но не остави съмнения в това кой е по-класният тенисист, въпреки че французинът показа много вдъхновена игра. Той взе очаквано предимство в сетовете след премерена победа с 6:3 в първия, но след това беше изненадан неприятно във втория. Маю повиши нивото на играта си, подкрепян от вярната френска публика, и при 5:4 успя да пробие подаването на Федерер, с което изравни резултата - 1:1.

Швейцарският гений обаче се стегна и буквално разпиля своя съперни, повеждайки с 5:1, а след това и грабна сета с 6:2. Маю обаче не се предаваше и се държа много силно в четвъртата част, като пропусна удобна възможност за пробив при 3:2 в своя полза. Федерер обаче успя да си вземе подаването, а в следващия гейм направи пробив на 0, с което си мислеше, че всичко е решено.

Французинът обаче показа нерви и успя да контраатакува, изравнявайки за 4:4. В крайна сметка обаче всичко си дойде на мястото, след като бившият №1 отново проби при 5:5, но този път не позволи да бъде изненадан и заслужено спечели гейма със 7:5, с което двубоят приключи.

В друг двубой Станислас Вавринка преодоля съпротивата на представителя на домакините Жил Симон. Швейцарецът заслужава аплодисменти, след като сътвори немислим обрат в срещата. Той изоставаше с 1:2 сета и 1:3 гейма, но спечели 5 поредни гейма, с което изравни при сетовете. Това стъписа Симон и той се предаде лесно за 6:2 и крайна победа за Вавринка с 3:2 сета.

На осминафиналите той ще се изправи срещу друг представител на домакините - Жо-Вилфред Цонга, победил по-рано днес италианския тенисист Фабио Фонини с 3:0.

Друг интересен двубой в следващата фаза ще бъде този между Томаш Бердих и Хуан Мартин Дел Потро.