Федерер взе скалпа на самурая Нишикори и е на 1/4 финал в Мелбърн

Маестрото Роджър Федерер показа, че е рано да го отписват и има голям шанс да стигне до бленуваната 18-та титла от турнири от Голямия шлем. ФедЕксперес се класира за 13-ия си четвъртфинал на Откритото първенство на Австралия по тенис, след като в двубой от четвъртия кръг се наложи над петия в схемата Кей Нишикори с 6:7(4), 6:4, 6:1, 4:6, 6:3.

Победителят в Мелбърн през 2006, 2007 и 2010 година, започна срещата ужасяващо и се оказа догонващ в резултата с 0:4 и 1:5 гейма в първия сет. Японецът имаше два гейма на свой сервис, в които да затвори първата част, но допусна да бъде пробит и в двата и така се наложи изиграването на тайбрек. В него Нишикори започна по-силно и спечели със 7:4.

Във втория сет Федерер реализира пробив при 4:3 и изравни сетовете на 1:1. По това време играта на 35-годишния швейцарец спореше, докато японският му противник изглеждаше объркан. Това позволи на Федерер да изиграе още един сет на много високо ниво, в който той направи три поредни пробива, за да спечели с 6:1.

Мачът вървеше към приключване, но в четвъртия сет Нишикори се съживи и след като спаси две точки за пробив в четврътия гейм, реализира такъв в петия. Така японецът успя да изравни резултата в сетовете на 2:2 след успех с 6:4.

В решителния пети сет Федерер напомни за най-добрите си дни. 17-кратният носител на титла от Големия шлем бързо взе аванс от 3:0 гейма и с лекота успя да затвори мача с гейм на нула в самия му край.

Съперник на Федерер за място на полуфиналите ще бъде германецът Миша Зверев, който днес поднесе голямата изненада, отстранявайки номер 1 в схемата Анди Мъри в 4 сета.