Федерер пречупи Цонга в петсетов трилър

Рекордьорът по титли от Големия шлем Роджър Федерер се класира за десета поредна година за полуфиналите на Australian Open. Швейцарецът стори това, след като се наложи със 7:6(4), 4:6, 7:6(4), 3:6, 6:3 над Жо-Вилфред Цонга в изключително оспорван и драматичен мач.

Срещата започна по най-добрия възможен начин за Федерер, който проби съперника си в самото начало и поведе с 3:1. След това обаче играта на французина тръгна и той успя да върне пробива, а след това двамата печелеха подаванията си и така първият сет трябваше да бъде решен след изиграването на тайбрек. В него Федерер поведе с минипробив и успя да задържи преднината си до края, за да затвори първия сет със 7:4 точки.

Във втората част Цонга заигра много по-агресивно, като в същото време сведе до минимум непредизвиканите си грешки и това даде резултат. Той успя да стигне до пробив, който се оказа достатъчен за успех в сета и равенство в резултата след 6:4.

В началото на третия сет двамата тенисисти си размениха по един пробив, а след това уверено печелеха подаванията си и така се стигна до втори тайбрек в мача. В него Федерер поведе с 5:4, а след това спечели следващите две точки и така поведе с 2:1 в сетовете.

Четвъртата част започна с размяна на геймове преди Цонга да стигне до пробив и да поведе с 4:2. Швейцарецът обаче моментално върна пробива, но в следващия гейм отново допусна да бъде пробит и при 5:3 Цонга сервираше за сета. Французинът не сбърка и вкара мача в пети решителен сет.

Там Федерер за пореден път показа защо дълги години беше номер 1 в тениса. Той успя да стигне до пробив, за да поведе с 4:1, а при 5:3 не сбърка при свой сервис и затвори този толкова интригуващ двубой.

В спор за място на финала четирикратният шампион в Мелбърн ще се изправи срещу световния номер 3 Анди Мъри, който по-рано днес отстрани французина Жереми Шарди с 6:4, 6:1, 6:2 и все още няма загубен сет в надпреварата.