Федерер отново пренаписа историята

Роджър Федерер счупи пореден рекорд във величествената си тенис кариера, след като днес швейцарецът се превърна в състезателят с най-много победи в мачове от Големия шлем.

Това стана факт след днешния успех на "Фед Екс" срещу румънеца Адриан Унгур с 6-3 6-2 6-7(6) 6-3, което и бе негова победа №234 от Големия шлем - с една повече от досегашния рекордьор Джими Конърс. Трети в престижната класация е Андре Агаси с 224 записани победи, а четвърти и пети са съответно Иван Лендъл (222) и Пийт Сампрас (203).

Така Федерер се класира и за трети кръг в Париж, където негов опонент ще бъде победителят от мача между Никола Маю и Мартин Клижан, които играят по-късно днес.

Сблъсъкът между Федерер и Унгур очаквано стартира с превъзходство на швейцареца, който без особени усилия взе първите два сета и дръпна с 2-0.

Изненадващо обаче се разви третата част на мача, когато румънският тенисист се възползва от отпускане в редиците на Федерер и се добра до тайбрек. В него швейцарецът поведе с 6-4 и имаше два мачбола на свое разположение, но последваха три поредни точки за Унгур и намаляване на резултата на 2-1.

Това явно постресна Федерер, който реши да сложи точка на спора и отново натисна газта в четвъртия сет. Швейцарецът отново даде само три гейма на румънския си съперник, в крайна сметка и затваряйки мача при резултат 6-3 6-2 6-7(6) 6-3.

За трети кръг се класира и играещият с травма в коляното Хуан Мартин дел Потро, който надделя с 6-7(5) 7-6(3) 6-4 6-4 над Едуар Роже-Васелин. Съперник на Дел Потро в трети кръг ще бъде хърватинът Марин Чилич, който по-рано днес елиминира бившия №1 в света Хуан Карлос Фереро от Испания.