Федерер даде сет, но не допусна изненада на Australian Open

Четирикратният шампион Роджър Федерер (Швейцария) се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис. Поставеният под номер 2 Федерер победи италианеца Симоне Болели с 3:6, 6:3, 6:2, 6:2 след малко повече от два часа игра.

33-годишният швейцарец имаше проблем заради болки в малкия пръст на дясната ръка, но въпреки това пласира 15 аса и завърши със само 23 непредизвикани грешки срещу 39 на съперника си.

"Имах чувството, че не е ужилила пчела. Това не ми се беше случвало досега. Със сигурност ми пречеше в определена стапен, но най-важното е, че продължавам напред", обясни проблема си Федерер.

Болели започна отлично мача и поведе с 4:1, след което сервираше стабилно и запази аванса си до края на първия сет. Италианецът беше равностоен до средата на втората част, но след 3:3 Федерер взе пет поредни гейма.

Така той изравни резултата в сетовете и поведе с 2:0 във третата част. До края швейцарецът нямаше особени проблеми, след като и нивото в играта на съперника му поспадна. Федерер е достигал поне до полуфиналите на "Мелбърн Парк" в последните 11 сезона, като печели трофея през 2004, 2006, 2007 и 2010 година.

Той ще играе в третия кръг срещу победителя от двубоя межу Жереми Шарди (Франция) и Андреaс Сепи (Италия), посочва БТА.

Трикратният финалист Анди Мъри (Великобритания) също продължава напред след убедителен успех над представителя на домакините Маринко Матошевич с 6:1, 6:3, 6:2 за 102 минути. Поставеният под номер 6 британец допусна само 12 непредизвикани грешки срещу 49 на Матошевич, което се оказа решаващо.

"Мисля, че се движех много добре по корта днес. Играта ми в защита беше отлична. Това е ключово към успех във всеки турнир", заяви шотландецът. Мъри, вицешампион на "Мелбърн Парк" през 2010, 2011 и 2013, ще срещне за място на четвъртия кръг Жоао Соуза (Португалия).

Соуза елиминира 32-ия в схемата Мартин Клижан с 4:6, 7:6(4), 6:4, 1:0 и отказване на словака заради травма.

Полуфиналистът от миналия сезон Томаш Бердих се класира за третия кръг след победа над австрийския ветеран Юрген Мелцер със 7:6(0), 6:2, 6:2. Седмият в схемата Бердих очаква двубой срещу сърбина Виктор Троицки, който се справи с номер 26 Леонардо Майер (Аржентина) с 6:4, 4:6, 6:4, 6:0.