Еврошампионът катастрофира в Словакия

Европейският шампион Испания изненадващо бе повален в гостуването си на Словакия и загуби втория си двубой от квалификациите за Евро 2016, след като отстъпи с 1:2 на изключително ефективния си домакин.

Резултатът бе открит в 17-ата минута от пряк свободен удар на около 25 метра с бомбен изстрел на халфа на Дженоа Юрай Куцка. Вратарят Икер Касияс се намеси крайно неубедително, оставяйки топката (насочена в средата на вратата и в обсега му) да мине през ръцете му, след като бе направил две крачки вдясно.

Куцка вече има две попадения в последните си три мача с националната фланелка, след като в предишните 18 срещи на Словакия не бе успявал да се разпише. Вратарят на домакините Матеуш Козачик направи цели девет спасявания, за да съхрани крехкия аванс на тима си, макар в 81-ата да капитулира.

4117967Резервата Пако Алкасер оправда повиквателната си, като се разписа за 1:1 (5-ти негов гол от началото на сезона) след добра асистенция на Жорди Алба. Само 120 секунди по-късно обаче устремените към обрат испанци допуснаха ново попадение, дело този път на Мирослав Стох – 2:1.

Словакия оглави еднолично класирането в група С с пълен актив от 6 точки, докато Испания остава с 3 пункта на второто място. „Ла Фурия“ дели позицията с Украйна, която с късни голове спечели с 2:0 визитата си на Беларус (1 точка). Македония също има 3 точки, след като обърна като домакин Люксембург (1 точка) от 1:2 до 3:2 в самия край на срещата.

Преди 9 години „Ла Фурия“ за последно надви Словакия и с убедителното 5:1, но само Икер Касияс от онзи състав продължава да защитава националната фланелка. В момента обаче словашкият национален отбор разполага с далеч по-убедителна защита, която преди домакинството на Испания можеше да се похвали с 4 последователни „сухи мрежи“, включително успеха с 1:0 над Украйна на старта на квалификациите за Евро 2016.

Иначе за последно в Братислава двата тима се срещнаха през 2005-та минута в световна квалификация, като резултатът бе 1:1 с голове на Давид Вия и Филип Холошко.

4117966Според Испанската футболна федерация Висенте дел Боске бе заложил на схема 4-3-3 с трио в атака Андрес Иниеста, Давид Силва и Диего Коста, като от първите минути стана ясно, че все пак нападателят на Челси е на върха на атаката.

Реално „Ла Фурия“ игра с постройка 4-2-3-1, като зад Коста оперираха Силва, Иниеста и по средата Франсеск Фабрегас. Серхио Бускетс и Коке действаха в средата на терена, а зад тях – Франсиско Хуанфран, Жерар Пике, Раул Албиол и Жорди Алба, докато на вратата бе Икер Касияс.

По-типично 4-3-3 използваха словаците, за които голкипър бе Матешу Козачик, а квартет в отбрана – Томаш Хубочан, Ян Дурица, Мартин Шкъртел и Петер Пекарик. Юрай Куцка, Норберт Гьомбер и Виктор Пецовски се разположиха в средата на терена, а пред тях като типичен плеймейкър се подвизаваше Марек Хамшик. Владимир Вайс и Робърт Мак действаха по двете крила на атаката на домакините.

В 10-ата минута Икер Касияс спаси по отличен начин първото голово положение в срещата, изградено с добър пас вдясно на Марек Хамшик, който получи доста празно пространство в средата на игрището пред наказателното поле.

Петър Пекарик бе непокрит по дясното крило и центрира моментално, като на седем метра от голлинията Робърт Мак имаше достатъчно комфорт да отиграе кълбото както си пожелае. Той стреля от воле и въпреки че прати топката в средата на вратата, Касияс бе хванат в крачка и трябваше да разчита на инстикта си, за да отрази удара.

4117968

Великолепната намеса на вратаря на Реал Мадрид попречи на домакините да поведат рано-рано, а само 120 секунди по-късно Диего Коста пропиля изгоден шанс да открие головата си сметка за националния отбор. Съотборникът му в Челси Франсеск Фабрегас центрира от дълбочина в наказателното поле, а нападателят направи всичко възможно, за да засече топката с глава, въпреки че бе натискан от двама защитници. Изстрелът на Коста обаче се оказа неточен и излезе в аут.

4117969

В 17-ата минута Касияс заличи добрите впечатления, които бе оставил с намесата си при удара на Мак по-рано през първата част. Халфът на Дженоа Юрай Куцка отправи мощен и плътен шут от пряк свободен удар на около 25-30 метра от голлинията, но Касияс бе взел погрешното решение да прави крачки вдясно, при което летящата с висока скорост топка мина през ръцете му и се оплете в мрежата – 1:0.

Сравнително бързо испанците можеха да изравнят, след като в 23-ата минута Фабрегас центрира от корнер и след кратко разбъркване Раул Албиол опита на два пъти да разпечата Матуш Козачик. Първият удар бе блокиран от двама бранители, а при добавката, въпреки опразнения горен десен ъгъл на вратата, Албиол прати топката в аут.

4117970До края на полувремето вратарят Козачик направи още една ключова двойна намеса, след като отново се стигна до голово положение при изпълнение на корнер от Фабрегас. Първо Диего Коста стреля с глава, но стражът спаси, а при добавката с акробатичен ножичен удар Бускетс също провокира добра проява на вратаря.

В първите 5 минути след почивката испанците на три пъти имаха добри шансове да стигнат до равенството, но отново действията на голкипъра Козачик предотвратиха гол във вратата на домакините.

Коке прати кълбото над вратата, а Андрес Иниеста бе изведен по великолепен начин сам срещу вратаря от Фабрегас, но се засуети и когато ъгълът му бе скъсен, реши да подаде встрани за Давид Силва. Козачик бе на земята до Иниеста в този момент, а вратата бе опразнена, но Силва по разочароващ начин прати топката в ръцете на стража.

Коста, въпреки 9-те си гола в предишните 9 мача през този сезон, не можеше и не можеше да се разпише за националния отбор. Той пробва със самостоятелна акция през няколко бранители да обстрелва Козачик, но със завиден рефлекс стражът на Словакия отново остави без гол в международен мач родения в Бразилия нападател на Челси.

4117971Висенте дел Боске направи всичко по силите си, за да внесе още свежест в състава на Испания – той рискува с пускането на Педро Родригес вместо Раул Албиол в 58-ата минута, а в 71-ата смени безполезния Давид Силва с Пако Алкасер, който до момента през сезона има 4 гола за отлично представящия се Валенсия в Примера дивисион.

„Ла Фурия“ обаче все повече се затрудняваше със създаването на голови положения след пропуските в самото начало. В 82-ата минута обаче отлично центриране отляво на Жорди Алба изведе зад защитата току що появилия се на терена Алкасер.

Нападателят на Валенсия овладя кълбото и с второто си докосване прониза Козачик, за да изравни заслужено резултата – 1:1. До последно имаше съмнения за засада на голмайстора, който излезе от дълбочина и в най-добрия случай бе на една линия със защитниците.

Испания тръгна да прави пълен обрат и Сеск Фабрегас получи добро подаване от Коста, но от границата на пеналтерията стреля неточно над вратата на домакините. С една от редките си контраатаки след почивката обаче Словакия си върна водачеството в резултата.

Марек Хамшик изведе отдясно с хубаво подаване резервата Михал Дуриш, който центрира по великолепен начин за непокрития на далечната греда Мирослав Стох. Той засече с глава и хвана в крачка Касияс, за да хвърли в екстаз трибуните на стадиона на Жилина „Техелне поле“.