Евгения Канаева: Щастлива съм, че бях в България

"Щастлива съм, че видях вашата страна. Радвам се, че участвах тук в тази чудесна страна, при тази чудесна публика и видях историята на спорта в България" заяви олимпийската и трикратна световна шампионка Евгения Канаева, която спечели спечели четити златни медала - в многобоя, на топки, на бухалки и на лента.

Пет медала - два златни, два сребърни и един бронзов спечелиха гимнастичките от националния отбор на България от Световната купа, категория А в София, обобщава БТА.

Ансамбълът спечели две златни отличия, а Силвия Митева- два сребърни и един бронзов медал. Възпитаничките на Илиана Раева в състав Михаела Маевска, Ренета Камберова, Елена Тодорова, Християна Тодорова, Катрин Велкова и Цветелина Найденова защитиха титлата си от многобоя и спечелиха златните отличия в съчетанието с пет топки. Българките получиха оценка от 27.850 точки.

На второ място е Италия с 27.750 точки, а на трето - Беларус е 27.600 точки. На два обръча и три ленти българките допуснаха няколко грешки в изпълнението си и останаха пети с оценка от 26.400 точки.

Победител на финала с обръчи и ленти е Испания със 27.400 точки, пред световните шампионки от Италия с 27.350 точки и Беларус с 27.125 точки.

Най-добрата българска гимнастичка - Силвия Митева се класира трета в многобоя, втора на финалите на обръч и на бухалки, нареди се четвърта на топка и пета на лента. На финалите Митева получи оценки от 28.250 точки на обръч, 27.425 точки на топка, 27.600 точки на бухалки и 27.200 точки на лента.

Втората по сила рускиня Дария Кондакова се класира втора в многобоя, спечели титлата на обръч и завърши втора на топка и осма на бухалки. Рускинята Дария Дмитриева е трета на обръч и втора на лента, а Джана Ризатдинова от украйна - трета на топка, на бухалки и на лента.

Ризатдинова раздели третото място на лента с корейката Еон Джае Сон с равна оценка от по 27.300 точки.

Световната купа беше закрита с галаспектакъл и уникална церемонията, по време на която беше показан филм по повод 60-та годишнина на българската художествена гимнастика.