Епична драма: Турция е на Евро 2016, крах за Холандия

Бронзовият медалист от Световното първенство миналата година Холандия сподели горчивата участ на България и не успя да се класира дори за баражите в квалификациите за Евро 2016.

Погромът за „лалетата“ стана пълен след поражението им с 2:3 като домакини на Чехия в последния мач от кампанията за класиране на Евро 2016, с което тимът на Дани Блинд приключи по крайно разочароващ начин официалните си мачове за годината.

Сензационно или не, Холандия с едва 13 точки остава на четвърто място в крайното класиране на Група А – групата, която излъчи трима директни участници на Евро 2016. С гол в 89-ата минута на Селджук Инан Турция спечели с 1:0 домакинството си на Исландия и успя да си заслужи директна промоция за Европейското първенство, въпреки че приключва на трето място в групата.

Исланция бе сред първите отбори, които си подпечатаха билетите за Франция догодина, но финишира на второ място в крайното класиране на Група А с 20 точки. Лидер е Чехия с 22, а Турция е трета с 18 пункта.

Южните ни съседи обаче са най-добрият трети отбор от всички останали групи и имат общо 16 пункта в импровизираната класация между тимовете на трето място в класиранията – 1 повече от Унгария. Това стана възможно, след като Казахстан тази вечер победи с 1:0 Латвия и го прати на последното място, с което увеличи актива на турците.

Инан се разписа в последните секунди на мача с Исландия, и то при положение, че в 78-ата минута Торе бе директно изгонен от състава на турците.

С голове на Кадерабек и Сурал през първото полувреме Чехия поведе с 0:2 на Холандия, а Зухи бе изгонен в края на първата част. Робин ван Перси си отбеляза автогол в 66-ата минута за 0:3, но после Клаас-Ян Хунтелаар в 70-ата и Ван Перси (в правилната врата) в 83-ата върната интригата, но в крайна сметка стигна само до това почетно поражение, което изхвърли отбора от сметките за Евро 2016.