Епичен гол от 35 метра подпечата шампионските амбиции на ЦСКА

Рекордьорът по шампионски титли в България ЦСКА даде да се разбере, че е основен претендент за титлата в А група, след като днес „червените“ спечелиха с 2:0 дербито срещу Литекс от 12-ия кръг на първенството.

Стадион „Българска армия“ изригна при гола на Александър Тунчев в 17' с глава, който се оказа и единствен през първото полувреме. Защитникът беше и с капитанската лента на отбора в отсъствието на Валентин Илиев.

В края на двубоя резервата Бергонзи пробва късмета си от 30-35 метра, като вкара феноменален гол с помощта на горната греда – 2:0.

Така ЦСКА запазва серията си у дома, в която отборът все още не е допуснал гол. „червените“ имат 6 победи и 17 отбелязани гола у дома, с което са абсолютен лидер като домакин. Също така „армейците“ имат най-доброто нападение (25 отбелязани) и най-добрата защита (едва 6 допуснати).

Това, логично, праща ЦСКА на първо място с актив от 29 точки – с цели 7 пред втория Лудогорец и 8 пред третия Берое, койето е и с мач по-малко. Преди Вечното дерби през следващата седмица 31-кратните шампиони имат 8 пункта аванс пред Левски. Литекс е 5-и с 19 точки.

Стойчо Младенов заложи на офанзивна схема с Тони силва и Луис Соарес по крилата и Серджиу Буш в предни позиции. Рибейро, Маркиньос и Сънди оформиха триото в средата на терена, а Оршулич беше избран за партньор на Тунчев в защита. Апостол Попов почна на пейката.

От своя страна, Красимир Балъков избра затворена схема с бърите Руменов и Асприля по крилата, подпомагани от Кристиан Малинов. Джорадн поведе нападението, а Джаксън Менди беше титуляр. Той беше освиркван от феновете на „червените“ при всяко свое отиграване.

Началото на двубоя определено беше ЦСКА, като в първите 20 минути „оранжевите“ не записаха нито една смислена атака и рядко излизаха от собствената си половина.

Още в 8' Тони Силва получи на удобна позиция и без колебание пробва рефлекса на Винисуис, който изби в корнер. Последваха два удара на Буш, отново парирани от бразилския вратар.

Така се стигна до 17', в която „червените“ поведоха, след като Винисиус първо спаси удар на Рибейро, но след изпълнения корнер Тунчев надскочи всички при подаването на Соарес и с глава капитанът на 31-кратните шампиони откри резултата.

Това окрили възпитаниците на Стойчо Младенов, които заредиха положение след положение пред вратата на Литекс, но Винисуис направи ключови спасявания.

В 22' Маркиньос получи шанс да стреля от пряк свободен удар, след който Баривиера едва-едва успя да избие в корнер. Последваха два удара поред отляво на нападението, като Кукоч и Фелипе стреляха, но и в двата случая Баривиера успя да избие.

В края на полувремето „оранжевите“ показаха острота в атака и имаха две добри положения. В 37' Руменов след самостоятелен пробив пробва удар, но Дивиш отрази. В добавеното време на първата част Джордан се отчете с фрапантен пропуск, след като централната двойка защитници на ЦСКА се пропука и той се озова на стрелкова позиция, но топакта мина встрани – 1:0 до почивката.

След 15-те минути пауза Стойчо Младенов дръпна по-назад своите състезатели, като Тунчев и компания затвориха пространствата за Асприля, Малинов и компания. На терена се появи и Галчев, а първият опит за изравнителен гол на гостите дойде в 67', когато Малинов стреля от пряк свободен удар, но беше неточен.

В 75' пък „червените“ имаха претенции за дузпа, след като Страхил Попов нахлу в наказателното поле и беше съборен от Попов, но Никола Попов реши, че има нарушение в полза на Литекс.

В 87' пък резервата Бергонси изригна с най-красивия гол до момента в А група, след като от 35 метра бразилецът прати истински снаряд, преодоля Баривиера и с помощта на горната греда фиксира крайното 2:0.