Еквадор обърна Хондурас във вълнуващ сблъсък

Еквадор завърза битката за второто място в Група Е на Световното първенство 2014, след като осъществи обрат от 0:1 до 2:1 срещу Хондурас на стадион „Арена Байшада“. Енер Валенсия се превърна в герой за своя отбор, отбелязвайки и двете попадения, които го извисиха на върха при голмайсторите на Мондиал 2014 до момента.

Еквадор вече има 3 точки и се изравнява по актив с Швейцария, която по-рано в петък вечер бе унищожена с 2:5 от фаворита Франция (6 точки). Хондурас продължава да търси първата си победа на световни футболни финали, но остава с минимални шансове за класиране на осминафиналите.

В 31-ата минута Карло Костли откри резултата в полза на "лос катрачос", след като се възползва от груба грешка на бранителя на Еквадор Хорхе Гуагуа, който изчисти топката право в тялото му. Нападателят на хондураския Реал Еспаня овладя и с прецизен изстрел с левия крак от границата на наказателното поле вкара първия гол за Хондурас на Световно първенство от 1982-ра година или от 511 игрови минути.

В 34-ата обаче нова грешка на отбраната - този път на Хондурас - доведе до нов гол. Хуан Паредес стреля по диагонала от ъгъла на пеналтерията и защитниците на "лос катрачос" позволиха на топката да отиде чак на далечната греда, където от дълбочина изскочи Енер Валенсия, за да я прати в мрежата - 1:1.

Това е второ попадение за 24-годишния нападател на мексиканския Пачука на Мондиал 2014, след като той се разписа и при поражението с 1:2 от Швейцария.

4096125

В 65-ата минута Валенсия отбеляза гол близнак на онзи срещу "часовникарите", след като този път се извиси над всички пред малкия пенал след центриране от фаул на Валтер Айови. Последва нов удар с глава на 174-сантиметровия нападател на Пачука и резултатът бе обърнат - 1:2.

Валенсия вече има 3 гола на Световното първенство 2014 и се изравни на върха при голмайсторите заедно със суперзвездите Робин ван Перси, Ариен Робен, Томас Мюлер и Карим Бензема.

4096126

Иначе първото чисто положение в мача се откри в 20-ата минута пред голмайстора на Еквадор от предишния двубой - Енер Валенсия - който се измъкна от защитата на противника и излезе очи в очи с вратаря Ноел Ваядарес. Изстрелът от границата на пеналтерията обаче мина покрай гредата.

4096124

През първата част като цяло темпото на игра бе много високо и двата тима могат да съжаляват, че си отбелязаха само по един гол. Бранителят на Хондурас Виктор Бернардес с прекрасен изстрел от пряк свободен удар тества концентрацията на Алехандро Домингес в 43-ата минута.

В 47-ата на Хондурас отново прати топката в мрежата чрез Костли, след като удар с глава на Джери Бенгтсън срещна гредата, а Костли просто я довкара в мрежата, но съдията отсъди игра с ръка и отмени попадението.

4096143

След почивката Еквадор заигра значително по-активно и тормозеше повече отбраната на противника. Любопитното бе, че и двата тима този път залагаха повече на центрирания, които водеха до суматоха сред съперниците. При такова в 65-ата минута на Валтер Айови Енер Валенсия отново се извиси над бранителите и с глава осъществи пълен обрат.

Хондурас се впусна в предни позиции, но трудно стигаше до удобни положения за стрелба. Съдията отново си навлече гнева на "лос катрачос", неотсъждайки дузпа за избутване на Костли в наказателното поле. В крайна сметка стихийният натиск на Хондурас не доведе до промяна на резултата.

4096148

Състави

Голямата звезда на Еквадор Антонио Валенсия отново е сред титулярите на Рейналдо Руеда, който е избрал схема 4-4-2. На вратата отново е Алехандро Домингес, а пред него в защита – Хорхе Гуагуа, Фриксон Ерасо, Хуан Паредес и Валтер Айови.

В халфовата линия са подредени Валенсия, Освалдо Минда, Джеферсън Монтеро и Кристиан Нобоа. Двамата в атака са Фелипе Кайседо и голмайсторът от първия двубой с Швейцария – Енер Валенсия.

4096122

Луис Суарес също залага на схема 4-4-2 за Хондурас – на вратата пак е застанал Ноел Ваядарес, а пред него са Майнор Фигероа, Виктор Бернардес, Емилио Исагире и Браян Бекелес.

Четиримата полузащитници са Оскар Гарсия, Роджър Еспиноса, Луис Гаридо и Хорхе Кларос, докато в атака се разчита на Карло Костли и Джери Бентсън.