Експериментът на Италия даде накъсо срещу джудже

Експериментът на Чезаре Прандели със схема 4-5-1, която включва Даниеле де Роси, Андреа Пирло и Марко Верати удари на камък в първия мач, в който триото записа заедно в титулярния състав.

"Скуадра адзура" направи немислимо равенство 1:1 срещу скормния Люксембург и, въпреки че доминираше през целия двубой, Италия постави няколко интересни ребуса за разрешаване преди старта на Мондиал 2014 в Бразилия.

Освен Де Роси, Верати и Пирло в халфовата линия бяха още Кандрева и Маркизио, като игра по крилата почти липсваше, а често Марио Балотели остана извън играта на своите.

Въпреки това тактиката днес би сполучила срещу по-силни отбори, тъй като в основата е бързото подаване и изнасяне на топката, което беше невъзможно срещу Люксембург, който рушеше играта и се защитаваше през всички 90 минути.

Най-добрият момент за Италия дойде в 9', когато Балотели беше изведен отдясно на нападението, а асът на Милан намери Маркизио, който разпечата вратата на европейския анонимник.

След гола обаче преобладаваха много пасове в средата на терена и малко положения, въпреки че цели 14 удара бяха отправени към вратата на Люксембург в мача. През второто полувреме Касано смени яловия днес Верати, а това раздвижи леко нападението на "адзурите".

Маркизио и Балотели бяха близо до нов гол, но нападателят на Милан изпусна чисто положение, докато халфът на Ювентус тресна гредата. В 85' пък Шанот вкара с глава и изравни резултата. До края на двубоя Италия не успя да върне попадението.

Това беше последната контрола на шампионите за 2006 година. Първият мач на "адзурите" на Световното първенство е срещу Англия на 14-и юни.

Съставът на Италия: Буфон, Абате, Бонучи, Киелини, Де Шилио, Де Роси, Кандрева, Верати, Пирло, Маркизио, Балотели