Ефективен Челси взе ценен аванс преди реванша (ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Лондонският Челси направи важна стъпка към ½-финалите на Шампионската лига, след като тази вечер "сините" спечелиха с 1:0 гостуването си на Бенфика на "Ещадио да Луш" в Лисабон. Единственият гол в мача бе дело на Саломон Калу през втората част, като в самия край "сините" можеха и да удвоят преднината си, но Хуан Мата не взе най-правилното решение. Домакините от Бенфика също имаха някои изгодни ситуации за реализирание на попадение, но в крайна сметка английският тим отпътува за Острова със "суха" мрежа преди реванша на "Стамфорд Бридж".

Мениджърът на Челси Роберто Ди Матео взе някои смели решения относно своя стартов състав, като на пейката останаха Микаел Есиен, Франк Лампард, Дидие Дрогба и Даниел Стъридж. За сметка на на това, сред титулярите попаднаха Пауло Ферейра, Раул Мейрелеш, Саломон Калу и Фернандо Торес.

Парагвайският голаджия Оскар Кардосо отново оглави атаката на "орлите", а аржентинското дуо Пабло Аймар - Николас Гайтан трябваше да внася креативност в играта на домакините.

Двубоят на "Ещадио да Луш" стартира с повече владение на топката от страна на Бенфика, но до чисти шансове за отбелязване на гол пред двамата вратари не се стигаше. Първата по-сериозна ситуация стана факт в 19', когато вратата на Челси бе сериозно застрашена. Оскар Кардосо овладя на гърди една топка в наказателното поле на "сините" и пред погледа на Джон Тери стреля, но намирайки външната страна на мрежата.

Мачът на "Да Луш" продължи да се развива с повече битка и по-малко шансове за гол, а в 40' Артур Мораеш трябваше да се намесва решително. Бурно освиркваният от трибуните Раул Мейрелеш стреля силно по посока вратата на Бенфика, но Мораеш отрази удара на бившия футболист на Порто.

На почивката двамата треньори не извършиха промени в своите стартови състави, а Бенфика стартира изключително активно втората част. Гостите от Лондон бяха подложени на силен натиск, като отбраната на "сините" бе поставена под сериозно напрежение. В 47' бившият футболист на "орлите" Давид Луис спаси своя тим от първи гол, след като удар на Кардосо от близка дистанция срещна тялото му, останало последна преграда пред голлинията. Домакините продължиха да нападат, но изсипваните в наказателното поле топки бяха неутрализирани от английската отбрана.

Макар и прибрал се в своята половина, отборът на Челси съумя да отговори на предизвикателството. В 53' Торес центрира добре в наказателното поле, но Саломон Калу стреля неточно с глава. Седем минути по-късно се стигна и до дискусионна ситуация в пеналтерията на гостите, след като центрирана от Макси Перейра топка срещна ръката на Джон Тери. Съдийски сигнал обаче не последва.

Най-чистият си шанс в мача до този момент Челси пропиля в 61'. Отбраната на Бенфика действа разконцентрирано, което и позволи на Хуан Мата да изскочи очи в очи с Артур Мораеш. Испанският национал финтира противниковия страж, но ударът му от малък ъгъл срещна лявата греда на вратата.

Португалският тим отговори пет минути по-късно, когато Петр Чех бе принуден да осъществи важно спасяване. Домакините за пореден път центрираха топката в наказателното поле на Челси, като този път Жардел бе оставен непокрит от английската защита. Бранителят засече кълбото с глава, но Чех се намеси авторитетно и опази мрежата си суха.

Скоро след това дойде време и за първите смени в двата състава. Роберто Ди Матео погледна към Франк Лампард, който замени Раул Мейрелеш на терена. Хорхе Хесус пък предприе двойна смяна, а Пабло Аймар и Бруно Сезар отстъпиха местата си на Неманя Матич и Родриго.

И ако по-настоятелната игра на Бенфика в предни позиции така и не даваше резултат, Челси се възползва от една от по-добрите си акции в половината на противника. Фернандо Торес използва бързината си и по чудесен начин се измъкна от Жардел, навлизайки в наказателното поле на "орлите". Испанецът технично копна топката успоредно на голлинията, където отлично позиционираният Саломон Калу я насочи към мрежата, отбелязвайки за 0:1.

До края на срещата домакините така и не намериха път към вратата на Петр Чех, за което не спомогна и включването на Нолито. Челси от своя страна пропусна изгоден шанс да отбележи и втори гол, след като в 85' "сините" осъществиха страхотна контраатака в половината на съперника. Появилият се в игра Даниел Стъридж напредна и намери Хуан Мата пред наказателното поле на Бенфика, но испанецът взе грешно решение, опитвайки се да прехвърли технично Артур Мораеш.