Джокович се изравни със Стефка Костадинова в анкетата на БТА

След пет поредни първи места в Анкетата на БТА, Новак Джокович се изравни с досегашната рекордьорка в допитването сред националните агенции на страните от региона за Спортист на Балканите.

През 2015 г. Джокович отново е нареден на първо място в допитването, а грамотата за това бе връчена лично от Стефка Костадинова на сръбския консул у нас по време на церемонията в сградата на БТА днес. Световната рекордьорка в скока на височина връчи приза и за наредилия се на трето място бегач на средни разстояния Амел Тука от Босна и Херцеговина.

В традиционното допитване участваха националните агенции на страните от региона - БТА (България), АНА-МПА (Гърция), АДЖЕРПРЕС (Румъния), Анадолска Агенция (Турция), ТАНЮГ (Сърбия), МИНА (Черна гора), МИА (Македония), ХИНА (Хърватия), ФЕНА (Босна и Херцеговина) и АЛБПРЕС (Албания).

Призовата тройка допълниха Елефтериос Петруниас (Гърция) и Амел Тука (Босна и Херцеговина), а от двамата български състезатели в топ 10 Станилия Стаменова е шеста, а Даниел Асенов е десети.

Водачът в световната ранглиста на АТП Джокович стана победител убедително с 90 точки и се изравни с легендарната българска лекоатлетка и настоящ председател на БОК Стефка Костадинова, която също печели пет пъти първото място в анкетата на БТА през 1985, 1987, 1995, 1996 и 1997 година.

28-годишният сърбин направи най-силния сезон в кариерата си, записвайки 82 победи в 88 мача през 2015 година. Той заслужи общо 11 титли, сред които три от Големия шлем на Откритото първенство на Австралия, "Уимбълдън", Откритото първенство на САЩ, както и на финалния турнир на АТП в Лондон.

На второ място с 45 точки се нареди световният и европейски шампион по спортна гимнастика на халки Елефтериос Петруниас, а трети с 37 точки завърши златният медалист от Европейските игри в Баку и носител на бронзово отличие от Световното първенство в Пекин в бягането на 800 метра Амел Тука, който беше избран и за най-добър лекоатлет на Балканите за 2015 година.

Четвърта е румънската тенисистка Симона Халеп с 32 точки. Втората в световната ранглиста на УТА направи пореден добър сезон с три спечелени титли през годината. На пето място с 30 точки беше класиран борецът в свободния стил Таха Акгюл от Турция, който стана световен шампион и златен медалист от Европейските игри в Баку в тежка категория до 125 килограма. Станилия Стаменова се нареди на шеста позиция с 28 точки. Тя стана световна и европейска шампионка на 200 метра кану. На седмо място с 26 точки е състезателят по борба класически стил в категория до 130 килограма Ръза Каяалп (Турция), който взе световната титла и триумфира на Европейските игри в Баку при най-тежките. Осма с 24 точки се нареди Сандра Перкович (Хърватия), която заслужи сребърен медал на диск на Световното първенство в Пекин. Тя спечели категорично трофея в дисциплината в Диамантената лига след шест победи от седем състезания в най-престижната лекоатлетическа верига. Девети с 20 точки беше класиран футболистът Иван Ракитич, който помогна на Хърватия да достигне до финалите на Евро 2016 във Франция, а с Барселона спечели Шампионската лига, разписвайки се на финала за победата с 3:1 над Ювентус, Световното клубно първенство в Япония, както и титлата, купата и Суперкупата на Испания. На десета позиция с 18 точки завърши европейският шампион по бокс в категория до 52 килограма Даниел Асенов. По-рано през месеца 18-годишният Асенов беше определен и за най-добър млад спортист на България. Извън топ 10 в допитването от българските състезатели останаха европейската вицешампионка на троен скок в зала Габриела Петрова, която е 18-а с 9 точки, европейският първенец по спортна стрелба на 10 метра пушка Антон Ризов, който дели 24-ото място с 6 точки, както и европейската вицешампионка по спортна стрелба на 10 метра пистолет и сребърна медалистка от Европейските игри на 25 метра пистолет Антоанета Бонева, която дели 27-ата позиция с 5 точки. Общо 40 състезатели получиха точки в анкетата.