Джокович с първа титла за 2016 след бой над Надал

Световният №1 Новак Джокович спечели титлата в Доха, Катар, след като се наложи над втория в схемата Рафаел Надал с 6:1, 6:2. Победата бе под №24 за Джокера над испанеца от общо 47 мача между тях.

През целия двубой сърбинът бе далеч над противника си, като записа пета поредна победа над носителя на 14 титли от Големия шлем. Последният успех на Надал е от 2014 година, когато спечели финала на Ролан Гарос с 3:1 сета.

Най-големият показател, който доказа, че Джоко е във върхова форма е, че той реализира цели 30 печеливши удара, срещу само 9 на испанеца.  Двамата оставиха по 13 предизвикани грешки, а сърбинът заби 4 аса,срещу 3 на опонента му.

Световният №1 сервираше в началото на мача, като Джокера пласира два добри сервиса и поведе бързо с 30:0. Последва обаче спад в играта му и испанецът се възползва, за да направи три поредни точки и да стигне до брейк бол още в началото на сблъсъка. Той обаче бе отразен веднага след блестяща размяна на удари от двамата, в която сърбинът се оказа победител. Последваха две рутинни точки за лидера в ранглистата и резултатът бе открит в негова полза - 1:0.

В първия си сервис гейм Матадора имаше също проблеми, но Джокера се оказа много по-концентриран, добра се до три точки за пробив при 0:40 и бързо дръпна в резултата с пробив аванс - 2:0. Последва сигурен гейм на сметката на сърбина, като това доведе до сериозен аванс в негова полза - 3:0.

Във втория сервис гейм от финалната среща, поставеният под №2 в схемата отново имаше проблеми, стигна се до 30:30, но два прекрасни сервиса на Надал му помогнаха да спечели първи гейм в срещата и да намалидо 3:1. Решителната част в сета бе в шестата част, когато Ноле стигна до втори пробив, а веднага след това спечели и подаването си, а с това и сета с 6:1.

Вторият сет започна със сервис гейм за испанеца. Той отново имаше проблеми в разиграванията, като се стигна до равенство и общо три точки за пробив пред Джокера. В крайна сметка пресилен форхенд на Надал доведе до общо трети пробив в подаването му. Макар и с леки колебания в началния си удар Джокович в крайна сметка затвърди пробива си - 2:0.

Трудно бе на испанеца да одържа темпото на противника си, който при 3:1 успя да го пробие още веднъж и до края на сета нямаше никави проблеми да затвори мача, което се случи след 6:2.