Джокович обърна Монфис в жегата в Мелбърн

Носителят на 6 титли от Australian Open Новак Джокович продължава да е на верен път към връщането на топ формата си и се класира за трети кръг в Мелбърн след победа над Гаел Монфис с 4-6 6-3 6-1 6-3. Условията на корта бяха много тежки заради жегата, но за разлика от съперника си, сърбинът изцяло се фокусира върху играта и записа 15-и пореден успех над този опонент. Следващ съперник на Ноле е Алберт Рамос Виньолас.

12-кратният шампион от Големя шлем допусна пробив в първия гейм. Качеството на играта не бе много голямо в началото, като и двамата допускаха грешки. Сърбинът обаче бе по-колеблив и изостана 0-3 с два брейка пасив.

При 30-30 в четвъртия гейм бекхендът на Джокович закачи филето и стана неспасяем, а на брейкбола французинът направи двойна грешка – 1-3. Бившият №1 се дръпна малко по-далеч от основната линия и започна да влиза в по-дълги разигравания, като това му донесе успех и паритетът бе възстановен – 3-3.

Монфис излезе отново напред в резултата след като проби за 4-3 и затвърди. Световният №39 залагаше много на агресивната игра и често дори излишно рискуваше, като при 5-4 сервираше за сета, отрази два брейкбола и затвори частта – 6-4.

Във втория сет и двамата бяха много по-солидни, а първият брейкбол дойде в шестия гейм след двойна грешка при 15-30 на Монфис. Френският тенисист отрази едната опасност с ас на втори сервис, а после се справи и с другата и взе подаването си – 3-3.

В осмия гейм Новак все пак материализира брейк за 5-3, след което взе и сета – 6-3.

Монфис направи двойна грешка при 0-30 в третия гейм от следващия сет, а на брейкбола сякаш изгуби желание да се бори – 1-2. Ноле затвърди и това бе моментът, в който спря да среща сериозна съпротива.

Гаел все повече се фокусираше върху тежките условия на корта, а не върху играта, докато точно обратното правеше опонентът му. Джокович направи двоен брейк за 4-1 и не загуби гейм до края – 6-1.

Четвъртият сет започна с четири бързи сервис гейма пише tenniskafe. В петия стабилността на Новак изчезна и той изостана 15-40. Бившият №1 докара до дюс и спаси нов брейкбол. Французинът бе поучил прилив на енергия и гонеше всяка топка, осигурявайки си четвърти шанс да пробие. На точката за пробив 12-кратният шампион от Големия шлем вкара перфектен сервис и завърши на мрежата, а след общо 10 мин. игра си спечели подаването – 3-2.

В осмия гейм сърбинът подпечата обрата в съотношението на силите с пробив на 15, така че при 5-3 сервираше за място в III кръг. Джокович изпусна мачбол, после отрази точка за рибрейк и пропиля нова два мачбола, преди от четвърти опит да приключи – 6-3.