Двоен триумф за Мерцедес в Испания, Хамилтън дръпна на Фетел

снимка: twitter.com

Люис Хамилтън триумфира в Гран При на Испания, а Валтери Ботас донесе първата двойна победа за Мерцедес през 2018. Финландският пилот завърши на 20.593 секунди от своя съотборник, но това бе напълно достатъчно. Това е 64-ата победа в кариерата на световния шампион и той вече има аванс от 17 точки в класирането пред Себастиан Фетел от Ферари, завършил четвърти.

На почетната стълбичка се качи и пилотът на Ред Бул Макс Верстапен, като това е първи финиш в тройката за младия холандец през настоящата кампания. Той стартира осми, но се пребори с няколко болида и заслужено зае третото място. Четвърти остана Себастиан Фетел, като това е поредно разочарование за 4-кратния световен шампион след осмото място в Китай и 4-ото в Баку.

Съотборникът му Кими Райконен отпадна в средата на състезанието след проблем с двигателя. Пети се нареди Даниел Рикардо от Ред Бул, шести е Кевин Магнусен, а топ 10 допълниха Карлос Сайнц, Фернандо Алонсо, Серхио Перес и Шарл Льоклер.

Хамилтън стартира уверено и не позволи на никого да го изпревари след първите завои. Състезанието бе драматично не само в началото на колоната, където Фетел изпревари Валтери Ботас на втората позиция. По-назад Ромен Грожан излезе от пистата, завъртя се и предизвика катастрофа с участието на Нико Хюлкенберг. Така двамата пилоти напуснаха надпреварата още в самото начало.

Същото се случи и с Пиер Гасли. Макс Верстапен пък стартира чак осми, но изпревари няколко болида и излезе 5-и преди колата на сигурността. Тя бе вкарана заради частите от болидите на Грожан и Хюлкенберг, които останаха по трасето. След като състезанието бе подновено, Хамилтън продължи да дърпа секунди пред своите съперници и не им даде никакъв шанс до края с перфектна стратегия на спиране в бокса.

В средата на състезанието Кими Райконен получи нов проблем с двигателя си и от бокса му наредиха да прибере болида. Този уикенд механиците на Ферари смениха двигателя на финландеца и ако сега с новата машина има пореден проблем, то до края на шампионата Кими ще може да ползва само един двигател. Това е второ поредно отпадане в Гран При на Испания за световния шампион за 2007 г.

Изключителна развръзка за място на почетната стълбичка имаше в края на надпреварата. Макс Верстапен държеше третата позиция, но под постоянния натиск на Себастиан Фетел, който не се откъсваше от пилота на Ред Бул. Холандецът обаче издържа и приключи трети.

В генералното класиране световният шампион води с 95 точки, а Фетел изостана доста с актив от 78. Валтери Ботас поддържа стабилната трета позиция с 58, а Кими Райконен пази 4-ото място въпреки отпадането днес. Финландският пилот на Ферари има 48 точки - с една повече от петия Даниел Рикардо. Топ 10 допълват Макс Верстапен, Фернандо Алонсо, Нико Хюлкенберг, Кевин Магнусен и Карлос Сайнц.