Дузина пропуски не спряха ЦСКА срещу Ботев

ЦСКА не допусна изненади при домакинството си на Ботев Враца в последен мач от 27-ия кръг на Виктория футболно първенство, като тази вечер възпитаниците на Стойчо Младенов записаха успех с 2:0 на своя "Българска армия". Георгиан Паун и Жуниор Мораеш бяха точни за домакините, като резултатът можеше да бъде и далеч по-изразителен, ако не бяха многото пропуски на "червените".

По този начин 31-кратните шампиони възстановиха аванса си от 5 точки пред втория Лудогорец, който вчера спечели гостуването си на Локомотив София на същия този стадион. Далеч по-сериозен тест очаква "армейците" в събота, когато ЦСКА ще гостува на Миньор в двубой от 28-ия кръг. Тежка задача има и пред тима от Разград, който ще приеме третия Черноморец. Ботев пък остава на 12-а позиция с актив от 24 точки, но спокоен за мястото си в елита.

Въпреки, че се намираше на само един жълт картон разстояние от наказание, голямата звезда на "червените" Жуниор Мораеш попадна сред титулярите на Стойчо Младенов. Смяташе се, че "кариоката" може да бъде съхранен за важното гостуване на Миньор в Перник, но тези очаквания не се оправдаха. Мораеш бе подпомаган от Нджонго Присо и Георгиан Паун, а Тодор Янчев, Коста Янев и Борис Галчев заеха места в средата на терена. Младите Карачанаков и Костов останаха на пейката.

Срещата бе изгледана на живо от бившата звезда на ЦСКА Спас Делев, който присъства на трибуните заедно с мениджъра си Николай Жейнов. Там бе и селекционерът на българския национален отбор Любослав Пенев.

Двубоят в столицата започна с груба игра от страна и на двата отбора, като реферът Радан Мирянов спести по един жълт картон на Николай Николов и Иван Бандаловски. В 6' се стигна и до първи шанс в полза на ЦСКА, като Пламен Крачунов стреля с левия крак след разбъркване в наказателното поле, но ударът му бе блокиран. Между 12' и 13' "армейците" отново натиснаха газта, но първо изстрел на Присо мина над гредата, а след това камерунецът не успя да засече центриране на Тодор Янчев.

Лидерът в първенството продължи да търси първи гол в двубоя, а в 18' ЦСКА направи нов пропуск пред вратата на Ботев. Цветковски сбърка сериозно и позволи на Мораеш да му открадне топката, която в крайна сметка стигна до капитана Тодор Янчев на добра позиция. Халфът стреля с левия крак, но над гредата. Донякъде изненадващо, минута по-късно отново капитанът на ЦСКА застраши вратата на гостите, но изстрелът му мина покрай лявата греда след рикошет в бранител.

"Червените" продължиха да правят пропуск след пропуск пред вратата на Цветковски, като в 25' дойде ред и на Ангел Грънчов. Бранителят получи шанс да стреля с десния крак от непосредствена близост, но ударът му попадна във външната страна на мрежата. Футболистите на Антони Здравков от своя страна рядко минаваха центъра на терена, като Ботев очаквано не бе особено активен в атака.

Играчите на Стойчо Младенов продължиха да налитат като оси към вратата на врачани, но последваха нови пропуски. В 30' отново Тодор Янчев стреля покрай гредата, а минута по-късно Цветковски спаси силен удар на Паун. Логичното все пак се случи пет минути преди почивката, когато тоталното превъзходство на ЦСКА доведе до първи гол. Жуниор Мораеш открадна една топка от бранител на Ботев и центрира успоредно на голлинията, където Георгиан Паун бе на точното място, реализирайки за 1:0.

Вторите 45 минути започнаха със затишие, като в контраст със събитията от първата част, пред вратата на Ботев бе далеч по-спокойно. "Армейците" позагубиха устрема си в атака, като по всичко изглеждаше, че крехкият аванс от един гол удовлетворяваше ЦСКА. В 69' домакините все пак напомниха за себе си, като Жуниор Мораеш бе много близо до втори гол. Борис Галчев центрира на далечна греда, а бразилецът а от 1-2 метра не успя да уцели опразнената врата, правейки непростим пропуск.

В 71' Стойчо Младенов погледна за първи път към своята резервна скамейка, а авторът на единствения гол Георгиан Паун бе заменен от испанеца Антонио Томас. Три минути по-късно "червените" сътвориха нов уникален пропуск пред Цветковски. Нджонго Присо получи възможност да стреля фронтално от едва няколко метра, но африканецът не се възползва от шанса си, насочвайки топката право в тялото на вратаря.

ЦСКА сякаш бе орисан да завърши днешния мач със само един гол на сметката си, имайки предвид, че в 78' и гредата помогна на Ботев. Жуниор Мораеш излезе очи в очи с Цветковски и по изкусен начин копна топката над стража, но кълбото кацна върху напречната греда. Въпреки това, брилянтното изпълнение на Мораеш му донесе аплодисментите на публиката.

Бразилската перла на "червените" все пак стигна до своя 13-и гол в шампионата, който го изравни с Янис Зику и Иван Стоянов в листата на голмайсторите. В 84' Мораеш получи отличен пас от Тодор Янчев в наказателното поле на Ботев, справи се с бранител на врачани и стреля силно с левия крак, пронизвайки Цветковски за 2:0. Малко след това бразилецът напусна игра, бивайки заменен от Станислав Костов. До края на мача ЦСКА не изневери на себе си и направи още няколко пропуска пред противниковия вратар, което обаче не му попречи да грабне пълния комплект от точки.