Дунав попари Левски и изравни финалната серия

снимка: dunav8806.com

Защитаващият титлата си от последните два сезона Дунав се наложи над Левски с 73:71 (18:13, 15:15, 19:19, 21:24) и изравни серията на 2:2 победи във финалния плейоф за трофея в женското баскетболно първенство.

Така новият шампион ще бъде определен след изиграването на решаващата последна пета среща на 3 май в Русе. "Сините" започнаха кошмарно мача и допуснаха изоставане от 0:11, като успяха да запишат първи точки едва в средата на първата четвърт и то след наказателни удари.

Постепенно възпитаничките на Стефан Михайлов стабилизираха изявите си и след серия от 11:3 успяха да съкратят пасива си до 13:16 в края на първата част. Левски успя да поведе за първи път в 12:51 минута на мача при 23:21, но не успя да запази дълго преднината си и позволи на Дунав да се оттегли с аванс от 33:28 на полувремето.

Кристина Сантиаго направи силно първо полувреме за русенки с 13 точки, 6 борби и 5 асистенции. Таня Чиров добави с 11 точки. Шаръл Алън поддържаше Левски в мача с 11 точки, 5 борби и 3 асистенции. Домакините започнаха лошо и след почивката.

Това позволи на Дунав бързо да дръпне с 39:30 и успяваше да поддържа аванса си почти цялата трета четвърт, въпреки че в края й Левски намали до 47:52. В последната част гостите контролираха мача и дори 4:22 минути преди края отново направиха преднината си двуцифрена при 62:51.

Левски опита финален щурм и 1:16 минута преди края намали до 62:64. Столичанки имаха шанс за обрат, но при 66:70 точки Христина Иванова пропусна стрелба 25 секунди преди края, Зорница Костова овладя борбата под коша и беше фаулирана.

Тя реализира двата наказателни удара и това окончателно реши мача в полза на русенки. Сантиаго беше най-полезна за победителките с 23 точки, 9 борби и 5 асистенции. Шанте Евънс и Чиров добавиха по 16 точки.

За "сините" Алън завърши с 36 точки и 10 борби, но единствено Наташа Попович записа двуцифрен актив от съотборничките й с 10 точки и 8 борби.