Дунав е новият шампион на България при жените

Отборът на Дунав 8806 (Русе) отново след 2008-ма година е шампион на България по баскетбол за жени. Възпитаничките на Георги Божков победиха миналогодишния шампион Нефтохимик 2010 (Бургас) с 67:52 точки в четвъртия мач от финала и спечелиха серията с 3:1 победи, съобщава БТА.

Баскетболистките от Бургас, които играха на осми пореден финал, не успяха да спечелят четвърта поредна титла. Звездата на домакините Катерина Дорогобузова получи наградата за най-полезна състезателка на редовния сезон. Американката Ейдриън Джонсън от Дунав получи наградите за МВП на плейофите и реализатор номер 1 на редовния сезон. Призьорките бяха наградени от президента на БФБаскетбол Георги Глушков.

Шампионките от Бургас започнаха отлично мача и поведоха с 14:4, след като за четири минути гостенките от Русе вкараха само един кош. След това обаче в последните три минути на първата четвърт възпитаничките на Петко Маринов не отбелязаха кош, а баскетболистките на Дунав направиха серия от 10.:0 и изравниха.

Втората част беше изключително оспорвана. Четири минути преди почивката домакините поведоха с 8 точки - 30:22. Отново последва изравняваха - 32:32, а с кош на Ейдриън Джонсън 10 секунди преди края на вторите 10 минути русенки поведоха с 35:34 на полувремето. През третата четвърт състезателките на Нефтохимик вкараха само един кош за близо осем минути и това позволи на съперничките им да увеличат преднината си на 9 точки - 49:40 след 30 минути.

В края на мача Петко Маринов извади от отбора Дорогобузова заради натрупана умора. За домакините пък поради контузии не играха Мария Цанкова и Олга Добровина. Като цяло русенки спечелиха второто полувреме с 32:18.

В последната четвърт момичетата на Георги Божков продължиха да доминират и записаха най-голямата си разлика в мача - 15 точки при 62:47, 64:49 и 67:52.

За победителките отново силен мач направи Ейдриън Джонсън, която записа 34 точки и спечели 6 борби. С 10 точки и 9 борби завърши Виолина Кочева. За домакините от Бургас 16 точки реализира Анна Соколан, а 10 точки - Габриела Костова.