Крайното решение за бъдещето на ЦСКА ще бъде взето от държавата, представлявана в случая от финансовия министър. След внасянето на два оздравителни плана за автентичния клуб трябва да се събере събрание на кредиторите, които да вземат решение с мнозинство.
Според Търговския закон (чл. 703) обаче в случая на ЦСКА решението може да бъде взето еднолично от държавата, към която (НАП) клубът има признати вземания в размер на 14 милиона лева, което надхвърля общия дял на всички други миноритарни кредитори.
На самото събрание обаче трябва да се явят поне 50% от кредиторите защото в противен случай няма да има кворум. Право да гласуват имат не само кредиторите с приети вземания от съда, но и тези, чиито суми са били отписани, но те са предявили иск в съда. Заемодателите се разпределят предварително в пет класа: кредитори с обезпечени вземания (например ипотека върху недвижим имот); такива с вземания, изхождащи от трудово правоотношения; задължения към държавата или община; необезпечени кредитори и такива, които имат за вземания лихва, възникнала след датата на решението по откриване на процедура по несъстоятелност.
Всеки клас може да приеме оздравителния план с обикновено мнозинство, но независимо от това решението се взима от кредитора или кредиторите с приети от съда вземания, чиято тежест е по-голяма от 50% при формирането на задълженията.
Етикети:ЦСКА | синдик | държава | кредитори | Манчестър Юн
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ