Драматични битки в Евролигата оставиха развръзката за последния кръг

снимка: euroleague.net

Първият ден от деветия кръг в груповата фаза на мъжката баскетболна Евролига не излъчи отбори, класиращи се за следващата фаза на турнира, но за сметка на това няколко драматични срещи оставиха нещата да бъдат решени в последните битки на паркета.

Въпреки че никой не успя да спечели една от останалите квоти за втората групова фаза, в първите седем мача зрителите видяха резултати с разлика от пет точки или по-малко, както и цели три обрата при изоставане с двуцифрена разлика.

Само един тим пък спечели като гост. ЦСКА Москва даде тон на вечерта с категорична победа със 79:65 над испанския гранд Барселона. Руснаците и техните съперници бяха с баланс от 6:3 победи преди началото на срещата, но московчаните вече имат аванс от директните двубои.

Сони Уилямс наниза 18 точки за победителите и добави 5 спечелени борби в актива си, с което ЦСКА излезе на второ място в група "А" при пункт пасив срещу лидера Фенербахче, който загуби изненадващо със 77:79 от Партизан.

Сръбският гранд започна отлично мача и завърши със серия от 2:19 точки за обрат, с което остана в битката за една от четирите квалификационни квоти от групата. Това се случи основно благодарение на Терънс Кинсли, който завърши с 20 точки, пет откраднати топки, четири асистенции и три блокади.

Реал Мадрид е първи в група "В" с баланс от 8:0 победи и е единственият класиран тим от този поток.

Жалгирис Каунас също се доближи максимално до класиране след победа с 65:63 над Ефес Истанбул, след като литовците стигнаха до 12 точки разлика в първата минута на последната част.

Последвалата серия от десет поредни пункта за турците постави под въпрос победата за Жалгирис, но Джъстин Дентмън я подсигури със силна игра в самия край. Той завърши с 23 точки и 6/11 стрелби от тройката.

Миналогодишният шампион Олимпиакос победи Монтепаски Сиена със 78:73, въпреки че изоставаше с 15 точки в третата четвъртина на мача. Гърците отстреляха противника с 12:1 в последните две минути и половина, оставайки непобедени в група "С". Те също така увеличиха победната си серия в баскетболната Евролига на 14 поредни мача, посочва БТА.

В основата на успеха беше Стратос Перпероглу, който завърши двубоя с 18 точки и 4/5 от тройката. За Монтепаски рекорд в кариерата си с 28 пункта записа Ерик Грийн.

В последната минута беше решен и сблъсъкът между Уникаха Малага и Байерн Мюнхен. Испанците спечелиха със 77:72 в зала "Мартин Карпена" и ще се класират за следващия кръг при победа над Монтепаски Сиена след седмица. Байерн също има значителни шансове да попадне в топ 4 на група "С".

Макаби Електра се наложи със 78:71 над Лиетувос Ритас в среща от група "D" и запази първото си място. Израелският гранд изоставаше с 14 точки рано в мача в "Нокия Арена", но успя да преодолее сериозния дефицит и да спечели. Девин Смит, с 14 точки, беше единственият титуляр с двуцифрен актив за Макаби, като резервите изненадаха стартовата петица с 57:21 точки.