ДРАМА! Франция осъществи шокиращ обрат срещу България в 1/2-финала на Евроволей

снимка: cev.lu

Отборът на Франция победи много драматично България във втория 1/2-финал на Европейското първенство в София, като пред 12 500 зрители в "Арена Армеец" те направиха пълен обрат от 2:0 за България (25:18, 25:23) до 3:2 (26:24, 25:21, 15:12) в тяхна полза и утре от 20:45 ще спорят за златните медали с тима на Словения, който спечели с 3:1 срещу Италия.

Срещата се разви много драматично, като първо "лъвовете" демонстрираха страхотна игра през първите две части, но последва възход в полето на играчите на Лоран Тили и те съумяха да се върнат в двубоя. Тайбрека бе черешката на тортата, като сънародниците ни поведоха с 4:1, но допуснаха обрат при 8:6 и в последствие изгубиха двубоя след 15:12.

Така утре от 17:30 България ще срещне Италия в спора за бронза, преди "Арена Армеец" да стане домакин  за последния мач от Евроволей 2015 между Франция и Словения.

Първи гейм

Срещата започна с две атаки на "лъвовете", които бяха превърнати в точки от Теодор Тодоров и Николай Пенчев. Последва обаче добра защита на Ървин Нгапет и атака на Ружие за 3:2, а след това атака в мрежата на Владимир Николов изравни резултата. Сервисът на България помогна и при 7:3 Лоран Тили взе таймаут. Последва троен блок на "лъвовете" и 8:3. Добрата игра на България се запази и сънародниците ни поведоха с 10:5 след атака в аут на Розие. Сервис аут на Пенчев и блок срещу Тошко Алексиев доведоха нещата до 10:7. Нова грешка от сервис и блок срещу Нгапет  върнаха аванса на тима на Пламен Константинов при 12:7. Блокаут на Пенчев и сервис в мрежата на Льо Ру направиха резултата 16:10. Добрата игра на България продължи и аванса набъбнана 6 точки при 19:13 и Тили посегна към втората си почивка. До края на първата част "лъвовете" удържаха аванса си и след 25:18 поведоха в резултата.

Втори гейм

Втората част започна равностойно, като равенството се запази до 4:4, когато с две блокади французите дръпнаха в резултата. Преднината на "петлите" дори се увеличи и след блок на Льо Ру срещу Владимир Николов, те се оттеглиха на почивката при 8:5. След паузата Нгапет изпълни два сервиса, които донесоха точки на тима му и при 10:6 Пламен Константинов взе почивка. Троен френски блок спря атаката на Владо Николов от зона четири за 16:10 и втора техническа пауза. Пет поредни сервиса на Ники Пенчев и четири блокади намалиха за 16:15, при което Тили посегна към почивките. След дълго и изтощително разиграване и за двата отбора, се стигна до блокада срещу Розие и равенство 17:17. Блокада на Теодор Тодоров и атака-аут на Нгапет доведе нещата до 20:18 за "лъвовете". Нов блок на Еър Теди, този път единичен срещу Льо Ру направи 21:18 и втора пауза за Тили. Почивка за Константинов при 23:21, която бе с цел да успокои момчетата му. Мощна атака на Николов покрай блокадата от зона едно направи резултата 24:21. Мрежа на блокадата след атака отново на Николов спечели гейма за България при 25:23.

Трети гейм

Грешка от атака на Николов и успешна атака на Розие направиха резултата 2:0, а контра на Нгапет увеличи до 3:0. Мощна атака на Алексиев намали за 3:1, но атака на Тили отново покачи разликата до три точки. Добрата игра на Франция обаче се запази до първата техническа пауза, която дойде при 8:5. Атака на българския капитан и блокада на Тошко Алексиев срещу Нгапет изравниха резултата при 10:10 и това накара Тили да вземе първи таймаут. Успешна атака на Рузие бе достатъчна на тима му да се оттегли на втората техническа пауза с актив от две точки 16:14. Неуспешно посрещане в редиците на България накара Пламен Константинов да вземе пауза при 19:16. Блокада срещу Владо Николов и успешна атака на Льо Ру продължиха аванса на "петлите" до 22:19. Атака в аут на Льо Гуф, но сервис в мрежата на Градинаров направиха 21:23 за гостите. Атака от зона четири на Пенчев и блокада на същия доведоха до равенство - 23:23. Атака на Тили и контра на Льо Ру спечелиха гейма на Франция за 26:24.

Четвърти гейм

Четвъртата част започна мощно за гостите, които поведоха с 3:0 и 4:1, а авансът им се запази до 8:6. Ново красиво разиграване, което продължи близо минута, бе завършено от Розие, който заби в аут от зона едно - 8:8. Атака през блока на България и блокада на Льо Гуф уредиха нова преднина на "петлите" - 10:8. Преднината на гостите се увеличи при 16:13 след сервис в мрежата на Виктор Йосифов. Добра защита на Николов позволи на Братоев да вдигне добра топка към Алексиев, който от зона 4 по острия диагонал намали за 15:16, секунда по-късно отново Алексиев бе ключът към успеха на българския блок, който улови Нгапет и почивка за Тили. Блокада на Тонюти срещу Алексиев за 22:20 и почивка и за Константинов. Атака по правата на Нгапет доведе нещата до 23:20, а блокада на последния изведе тима му до четири геймбола - 24:20 и втори таймаут за българския тим. Отново Нгапет бе на мястото си и спря атака на Николов от зона две за 25:21 и 2:2.

Тайбрек

Последният гейм започна с блокаут на Тодор Алексиев за 1:0 и аут на Льо Ру през центъра за 2:0. Успешна атака на Нгапет от зона две, но след това грешка от сервис за него направи резултата 3:1. При последвалата атака на "петлите" топката докосна антената за 4:1, но успешна атака на Рузие намали за 4:2. Блокаут на Тиле срещу Георги Братоев и атака по правата на Пенчев направиха резултата 5:3. Успешна атака отново на Тили и ас на Розие изравниха при 5:5, а блокаут и атака на Льо Гуф запазиха равенството - 6:6. Атака в аут на Николов обаче даде аванс на Франция, а последва и нова грешка на нашия капитан за 8:6 и смяна на полетата. Аут на Розие от зона едно изравни резултата при 9:9, но атака на диагонала отново даде аванс на тима му - 10:9. Успешна атака на Тиле от зона четири задържа аванса от една точка при 12:11. Единична блокада срещу Николов доведе до 13:11. Успешна атака на Рузие от зона две доведе до първи мачбол при 14:12. Атака през центъра на Виктор Йосифов в аут бе достатъчно за победа на Франция с 3:2 и 15:12 в тайбрека.

Двата тима ще определят съперника на Словения, който по-рано днес изненадващо надделя над Италия с 3:1 и си осигури място на финала.

Българите се намират в прекрасна форма от началото на финалите, като още не познават вкуса на загубата, побеждавайки в груповата фаза Германи, Чехия и Холандия, а на 1/4-финалите отново се справи с Бундестима. Тази вечер лъвовете отново излизат пред препълнената "Арена Армеец", като ще се опитат за пети пореден път да превърнат тези 12 000 фена в най-щастливите хора на света.

"Петлите" от своя страна са претърпяли едва една загуба в последните си 22 мача, която дойде от САЩ на финалите на Световната лига. Играчите на Лоран Тили спечелиха надпреварата в Бразилия и е определян за абсолютен фаворит както в днешния двубой, така и за надпреварата на Стария континент.