Дойде ли студ, настъпва голова суша

Познавачите на тънкостите във футболната игра знаят, че често началото на сезона предлага по-резултатни мачове, отколкото следващите етапи. Това се наблюдава както в България, така и в немалко страни от европейския елит. От една страна това може да се отдаде на начина, по който подхождат отборите в стартовата фаза - по-освободено, с по-малко мисъл, насочена към търсене на конкретен резултат. За сметка на това пък с напредване на първенствата - а тук имаме предвид преди всичко националните шампионати, нерядко головете намаляват, за което обяснение може да се намери и в нарастващата важност на мачовете. Всяка следваща точка е от значение, рисковете се минимизират, което от своя страна свива и броя на головите положения, а оттам - и на головете.

Но не бива да се подценява и климатичният фактор. Когато говорим за българското първенство, няма да е пресилено, ако кажем, че настъпят ли студените месеци, те водят след себе си и по-осезаема голова суша. Доказателство за това например е статистиката от сезон 2019/20 - до края на септември в първия ешелон са отбелязани средно по 2,80 гола на мач, докато с приключване на редовния сезон тази резултатност вече е паднала на 2,50. А огромната част от първата фаза на шампионата преди разделянето на първа шестица и втора осмица се извъртя между октомври 2019 и март 2020, когато настъпи и всеобщото прекъсване на спортните събития заради коронавируса.

Но футболните специалисти от BgBets биха казали, че причините за постепенния спад в резултатността са по-комплексни и че далеч не засягат само родния шампионат. Такива тенденции нерядко се наблюдават и в първенствата на Англия, Германия, Италия и други. И се оказва, че климатичният фактор също има своето значение. Колкото по-студено става времето, толкова повече намаляват и головете. Може би звучи странно, но има своите обяснения. В по-мразовитите месеци от сезона футболистите играят по-предпазливо, тъй като при ниски температури са по-податливи на контузии. Пада скоростта, намаляват рисковете и съответно стават по-малко ситуациите, в които двата отбора могат да се изненадат.

А жегата води ли до голова фиеста?

Не е задължително, въпреки че се наблюдава действително покачване на резултатността с приближаване на лятото. Когато сезонът е вече към края си, доста отбори пък вече са принудени да рискуват повече в търсене на желания трофей или поставеното като цел класиране. Така се предприемат повече рискове, което пък от своя страна отваря играта и води до по-голям брой голове за радост на публиката. Но не жегата вдига головия градус. Или поне не е първостепенен фактор. Да не забравяме все пак, че в най-горещите месеци от годината водещите професионални клубове всъщност почиват.

Климатичните особености рядко са сред факторите, които се вземат предвид при залози в платформата на bwin, но при прогноза за дъжд или сняг наистина има логика да се търсят по-нискорезултатни изходи от двубоите. А някои отбори пък са по-силни от други при лошо време, кои са те изисква детайлно познаване на първенството или турнира, както и на участниците в конкретен двубой.