Дортмунд катастрофира като гост на Хамбургер

Дортмунд регистрира първото си поражение в новата кампания в Първа Бундеслига, след като отстъпи с 3:2 при гостуването си на Хамбургер. Шампионите имаха достатъчно положения в последния четвърт час на срещата, за да си тръгнат поне с 1 точка, но големи пропуски направиха резервите Якуб Блашчиковски и Юлиан Шибер.

Иначе южнокореецът Хюн-Мин Сон се разписа на два пъти в полза на домакините от Хамбург, а хърватинът Иво Иличевич също добави едно попадение за своя отбор. Рафаел ван дер Ваарт пък се отчете с асистенции за първите две попадения.

Хърватският национал Иван Перишич стана автор на двата гола в полза на Борусия, които обаче не стигнаха дори за равенството.

Така шампионите остават със 7 точки в актива си и вече изостават с 5 от лидерите Байерн Мюнхен и Айнтрахт Франкфурт. Хамбургер пък е на 15-то място с 3 пункта - първите спечелени в актива на този клуб, и то срещу хегемона в Бундеслигата от последните два сезона.

Още във втората минута домакините зарадваха 57-те хиляди зрители на „Имтех Арина" в Хамбург - Рафаел ван дер Ваарт центрира остро от левия фланг и сложи топката на главата на Хюн-Мин Сон, който от седем метра я прати неспасяемо в мрежата на вратаря Роман Вайденфелер - 1:0.

Само 24 секунди след началото на второто полувреме шампионите изравниха резултата чрез великолепна индивидуална изява на Перишич. Той пое топката по лявото крило, нахлу в наказателното поле, след което матира стража Рен Адлер с изстрел в горния ъгъл за 1:1.

В 55-ата обаче авансът на Хамбургер беше възстановен, като отново ван дер Ваарт беше в основата на попадението. Той центрира отлично в пеналтерията за Иличевич и хърватинът си освободи позиция за стрелба, преди да разстреля Вайденфелер за 2:1.

В 59-ата падна и най-красивото попадение в срещата, дело на Сон. Южнокореецът проби по десния фланг, след това рязко смени посоката и финтира Шмелцер, за да се озове на границата на наказателното поле. Последва невероятен фалцов удар, който не остави никакви шансове на Вайденфелер - 3:1.

Още в следващата атака Борусия върна интригата с второто попадение на Перишич, който материализира от 10-ина метра добро подаване на Лукаш Пишчек - 3:2.

До края на срещата шампионите организираха достатъчно опасни атаки и създадоха доста чисти положения, с които можеха поне да избегнат поражението. Резервите на Юрген Клоп обаче не оправдаха доверието му, пропускайки от отлични ситуации да изравнят.

В 64-ата минута в игра влезе Якуб Блашчиковски и още в следващите секунди можеше да се разпише, след като получи подаване в наказателното поле, където беше непокрит. От десетина метра обаче Куба нацели право ръцете на вратаря Адлер.

Малко по-късно стражът на Хамбургер попречи на Пишчек да оформи хеттрика си, след като му изби в корнер прекасен параболичен удар. В 75-ата обаче Дортмунд може да съжалява най-много за пропуска, защото Юлиан Шибер бе оставен напълно непокрит на точката за дузпа, но не стреля качествено и забоде топката в тревата, което я направи безпроблемна за Адер.