Допинг, но наистина - кратка хронология на случаите у нас

снимка: Булфото

Има допинг, няма допинг. Понякога дори уважавани органи като ФИФА са способни да предизвикат хаос, както се случи с вчерашния случай "Йордан Минев".


Някъде около обяд се появи информация, че защитникът на Лудогорец и българския национален отбор е със спрени права, като причина за това е положителна допинг проба след световната квалификация с Малта.


Часове по-късно световната централа потвърди, че решението е отменено, след като с помощта и на Българския футболен съюз, детайлите около въпросната инжекция на бранителя бяха изчистени. Причината за целия хаос? Объркана документация.

 

Въпреки, че единият от двамата близнаци Минев на практика бе оневинен от органите на ФИФА, то ръководството на Ботев (Пд) не се посвени да поиска допинг контрол за предстоящия двубой с Лудогорец утре вечер.


Макар и на Йордан Минев да му се размина (напълно справедливо, имайки предвид липсата на каквото и да е провинение), допинг скандалите не са чужди на българския футбол. Но за разлика от казуса "Минев", тук не говорим за глупави грешки, а за съвсем реални случаи с доказана вина и последвали наказания.


Ето и някои от досегашните случаи на допинг в българския футбол:


Триото на ЦСКА


Най-скорошният случай се разигра през месец декември 2011 година, когато трима футболисти на ЦСКА - Тодор Янчев, Костадин Стоянов и Румен Трифонов, дадоха положителни проби. Скоро след това дисциплинарната комисия на БОК обяви, че въпросните играчи ще бъдат наказани за срок от 3 месеца, което и сериозно разбуни духовете у нас, имайки предвид обичайно по-високите санкции при подобни случаи.


Едуард Ераносян


Бившият треньор на Локо (Пд) бе наказан от ФИФА за общо 4 години, след като няколко негови играчи бяха изловени с допинг, докато той бе треньор на кипърския АПОП. Наказанието обхваща периода от 2009 година и до 2013 година. Това е един пример как треньора получава наказание както и самите футболисти, които са дали положителни проби.


Николай Павлов


Футболистът на Локомотив София бе наказан за 2 години. Той даде положителна проба в двубоя на „железничарите" с Борац (Чачак) от турнира за Купата на УЕФА през 2008 година. Интересното, е че той дори не участва в мача.

 

Захари Димитров


През сезон 2005/2006 година полузащитникът Берое бе хванат с положителна допинг-проба след загубата с 0:2 като гост на Левски. Той бива наказан за 2 години след като преди това твърди, че е използвал сироп за кашлица.

 

Илия Груев


Емблематичният случай на първия хванат с допинг в съвременния футбол в България. Това се случва след приятелския двубой на България с Мароко. Груев даде положителна проба за нандролон и бе наказан за 2 г. Това му коства обаче участие на Мондиал 1998 след като бе в селекцията на Христо Бонев. По-късно санкцията му бе намалена на 6 месеца, а този допинг породи различни скандали в ръководството на БФС в лицето на Иван Славков и председателя на ДАМС - Цвятко Барчовски.