Добромир Карамаринов: Всичко завърши по блестящ начин

Президентът на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) Добромир Карамаринов изрази задоволство от представянето на българските състезатели на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Гьотеборг от 1 до 3 март.

Тезджан Наимова спечели титлата в спринта на 60 метра, а Ивет Лалова остана четвърта в същата дисциплина, само на стотна от секундата от бронза. Венелина Венева-Матеева се класира шеста на скок височина, а Мирела Демирева (скок височина) и Златозар Атанасов (троен скок) също влязоха във финал и записаха седми места. България пък се нареди на 13-а позиция в класирането по медали.

"Това, което направиха българските атлети на европейското първенство надмина очакванията ми", коментира президентът на БФЛА и член на Съвета на Европейската атлетика Добромир Карамаринов.

"Доволен съм от цялостното представяне на атлетите ни, даже много доволен - пет финала и титла. Всъщност повечето от състезателите се доближиха или направиха личен резултат, дори и тези, които не успяха да влязат на финал.

Очаквахме повече от Виктор Нинов и Георги Иванов, който не успяха да реализират най-добрите си постижения, но и техните резултати в никакъв случай не са провал. Така че, можем да отбележим едно чудесно участие на българските атлети, предпоставка за тежкия летен сезон", добави шефът на росната атлетика, цитиран от БТА.

"Задачата, която стои пред българската атлетика, е да запази мястото, което има в първа лига на отборното първенство в Дъблин и на световното първенство в Москва.

Имаме и три състезания - световно първенство за младша възраст, европейско за юноши и девойки и европейско първенство за младежи и девойки до 23 година. Като включим и три много сериозни домакинства - едно Европейско първенство на 8 юни в Правец на 10000 метра, европейско първенство по крос кънтри на 6 юли в Боровец, и Балканиадата на 26-27 юли в Стара Загора. Предстои една тежка година за българската атлетика, която започна изключително приятно", каза още Карамаринов.

"Силите в спринта на 60 метра са абсолютно изравнени и както можеше да има и два медала, така можеше да бъде и нещо по-различно. Цялата европейска спортна общественост тук в Гьотеборг оцени това, което направиха нашите спринтьорки, защото това е един триумф на една малка страна.

Да имаш две състезателки на финала на 60 метра е нещо много значимо. Ние бяхме единствената страна, която имаше две атлетки на финала на 60 метра. И всичко завърши по един блестящ начин - първо и четвърто място.

В момента българки държат европейските титли на открито и в зала. Това е невероятен успех, който е международно оценен", завърши Добромир Карамаринов.