Димитров отказа Монфис и е на финал в Букурещ

снимка: twitter

Григор Димитров се класира за финала на тенис турнира в Букурещ, след като неговият съперник в полуфинала Гаел Монфис се отказа поради контузия в края на първия сет.

След равностойно начало и разменени геймове №1 в схемата на надпреварата записа два поредни пробива на по 15 точки и поведе категорично с 5:1.

Веднага след загубата в 6-ия гейм френският тенисист съобщи на съдията, че се отказва поради контузия и поздрави Григор Димитров преди да напусне Централния корт в румънската столица.

Монфис обаче не поиска медицински тайм-аут, като засега не се знае каква точно е ситуацията около здравословното му състояние.

Така Гришо се класира за четвъртия си финал в кариерата при мъжете, след като игра тактъв в Бризбейн, Стокхолм и през тази година в Акапулко. До момента той има успеваемост от 66%, като загуби единствено в Бризбейн от Анди Мъри в началото на 2013 година.

Във финалната среща българинът ще се изправи срещу миналогодишния победител в турнира Лукаш Расол, който в другия полуфинал обърна Робин Хаасе и спечели с 3:6, 6:3, 6:2.

Победителят ще вземе около 100 хиляди евро от наградния фонд, както и 250 точки за световната ранглиста по тенис. Засега Димитров има гарантирани 150, 60 от които се броят към актива му в ранглистата. Това означава, че през следващата седмица той ще е №15, независимо от изхода от двубоя срещу Расол.

Ако спечели обаче и Кей Нишикори не стигне финала в Барселона, Гришо ще има ново рекордно класиране - №13 в света. В момента Нишикори играе полуфинал срещу Ернест Голубис.

Първи сет

Българинът почна с ас, но след това допусна двойна грешка и изоставане от 15:30. Първият му сервис обаче заработи и той спечели следващите 3 точки, последната от които с ас. Последва бърз гейм за Монфис, след като на три пъти Гришо прати топката в аут от бекхенд - 1:1, а след това Димитров отново показа силния си начален удар и за 2 минути взе гейма на 15 - 2:1.

В следващото подаване на Монфис Димитров направи няколко много дълбоки ретура и успя да си осигури аванс от 15:40. След кракто разиграване Димитров прати хубав форхенд по диагонала и принуди съперника да сбърка - 3:1. Последва гейм на 0 за българина и категоричен аванс от 4:1 за №1 в схемата.

Пробивът се отрази негативно за Монфис, който допусна нов такъв на 15 и Григор поведе с 5:1. Тогава настъпи и моментът, в който Монфис каза на съдията, че се отказва заради контузия, което автоматично спечели мача за Григор Димитров.