Димитър Кутровски си осигури мач с Гаел Монфис след нова победа в Сан Хосе

Втората ракета на България при мъжете Димитър Кутровски постигна драматична победа с 6:7(7), 6:3, 7:6(3) над американския квалификант Денис Лахола в първия кръг на тенис турнира в Сан Хосе (САЩ) с награден фонд 531 500 долара. За Дими това бе историческа първа победа в основната схема на турнир от ATP, като преди това той записа и три успеха в квалификациите.

В началото на мача двамата си размениха по един гейм, а след това Кутровски стигна до първия си пробив, след като съперникът му направи три поредни непредизвикани грешки. За съжаление на българина, в следващия гейм той беше този, който допускаше много грешки и това позволи на Лахола веднага да върне пробива, изравнявайки за 2:2.

Българският тенисист продължи да греши, като това му костваше нов пробив, като той буквално подари сервис гейма си на американеца, след като допусна две двойни и две непредизвикани грешки и Лахола поведе с 4:2. В следващия гейм обаче Кутровски показа характер и веднага върна пробива, а след това взе и подаването си, изравнявайки за 4:4.

След това двамата си размениха по един гейм за 5:5, а после Кутровски стигна до много важен пробив и при 6:5 в своя полза сервираше за спечелването на първия гейм. За негово съжаление обаче американецът не му позволи да затвори частта, вкарвайки сета в тайбрек.

В него Дими стигна до минипробив и поведе с 5:4 точки, но след това допусна двойна грешка и Лахола стигна до сетбол при 6:5. Кутровски го спаси, след това спаси още един, но при третата си възможност американецът не сгреши и това му донесе успеха в първия сет след 9:7 точки.

Втората част също стартира с размяна на геймове и отново Кутровски бе този, който първи стигна до пробив, за да поведе с 3:1. След това двамата печелеха подаванията си, а българинът запази преднината си до края, изравнявайки резултата в сетовете след 6:3.

Третият сет започна подобно на втория, като Кутровски и Лахола взеха първите си сервис геймове, а после българинът проби съперника си, повеждайки с 2:1, а след това затвърди пробива си за 3:1. Стигна се до 5:4 за Дими, при което той сервираше за спечелването на срещата.

За да бъде драмата пълна обаче американецът стигна до пробив и остана в мача, а след това двамата взеха подаванията си и изходът на двубоя трябваше да се реши с тайбрек. В него Кутровски показа по-здрави нерви и в крайна сметка успя да изтръгне победата след 7:3 точки.

След този успех Кутровски спечели 20 точки за ранглистата на ATP, които ще прибави към 12-те, спечелени след преминаването на квалификациите. Те ще му позволят да отбележи сериозен скок в ранглистата, с което следващата седмица той ще подобри най-доброто си класиране до момента.

Следващият съперник на българина в Сан Хосе ще бъде водачът в схемата и номер 13 в света Гаел Монфис (Франция).