Диа Евтимова отпадна от US Open

Третата по сила българска тенисистка Диа Евтимова отпадна във втория кръг на квалификациите на Откритото първенство на САЩ. Тя отстъпи на Лин Чжан от Хонконг с 3:6, 2:6 за един час и 21 минути игра. Така в основната схема на US Open от понеделник ще ни представят само Цветана Пиронкова и Григор Димитров.

В началото на мача двете тенисистки спечелиха по веднъж подаванията си. В четвъртия гейм азиатката успя да пробие и да дръпне с 3:1. Веднага след това Диа имаше възможност да върне пробива, но не успя. После Евтимова спаси два брейк пойнта, преди да спечели сервис гейма си за 2:4. Лин на свой ред спаси точка за пробив и взе подаването си. Така националката ни вече трябваше да сервира за оставане в сета. Диа изпълни задачата и тенисистката от Хонконг трябваше сама да се пребори за спечелването на частта. Тя го направи с гейм на нула и затвори първия сет за 43 минути игра.

Вторият сет започна с пробив на Лин, който тя веднага затвърди за 2:0. В четвъртия гейм Евтимова имаше точка за връщане на брейка, но не успя. Следващата част беше ключова за изхода на срещата. 204-ата в ранглистата азиатка поведе с 40:15, но Диа спаси двата брейк пойнта, а после стигна и до точка за спечелване на гейма. Българката обаче не успя да затвори гейма и бе пробита за 1:4 при третия шанс на съперничката й. Хасковлийката сервира успешно за оставане в двубоя при 1:5. После 21-годишната Лин Чжан подаваше за място в третия кръг на пресявките в Ню Йорк. Евтимова пропиля точка за връщане на единия пробив, после спаси в мачбол, но при втория не можа да направи нищо.

Българската тенисистка имаше шест възможности за пробив, но не реализира нито една. Тя направи седем двойни грешки в мача и вкара 64 процента първи начален удар. За представянето си на US Open Диа Евтимова си заслужи 40 точки за световната ранглиста, където в момента е на рекордното за нея 180-ото място, както и 5625 долара от наградния фонд.

Позитивното за Диа бе, че спечели първа победа в Големия шлем, като надигра Александра Каданту. Българката се завръща в Европа. От 12 септември тя ще играе заедно с Цветана Пиронкова и Елица Костова на големия турнир в София "Алианц къп", който е с награден фонд 100 000 долара. Така ядрото на националния отбор ще може да бъде видяно у нас за първи и единствен път през 2011 година.