Девическият отбор по футбол отстъпи на Азербайджан

снимка: bfunion.bg

Националният отбор на България за девойки до 17 години загуби с 0:1 първия приятелски мач срещу домакина на световното първенство Азербайджан в Габала.

Двубоят се игра в две полувремена по 45 минути вместо обичайните за тази възраст две части по 40 минути, а причината за тази промяна бе, че на Мондиала през есента всяко полувреме ще е по 45 минути.

Двубоят бе прекъснат за кратко в началото на втората част, когато силен дъжд затурдни максимално съперниците на терена и съдията Сабиел Гурбанова предпочете да не рискува здравето на девйоките.

В първите осем минути българките имаха две добри положения - първо 30 секудни след началото на двубоя Илияна Бъндева открадна топката пред наказателното поле и подаде на Лора Димитрова, но шутът на полузащитничката мина покрай гредата. Самостоятелен пробив на Евдокия Попадинова предизвика смела намеса на вратарката Айтаж Шарифова, която първоначално изпусна топката, но после я улови. Подредената игра на нашите девойки караше техните домакини да търсят удари предимно от далечно разстояние. В 22-та минута наглед безобидно центриране от тъча на Сабрина Ронаги отскочи от напречната греда и попадна в краката на непокритата Мелис Сариалтин, а тя веднага прати топката в левия ъгъл на Катрин Златева - 1:0. Скоро след подновяването на играта Сариалтин изведе Нигар Жалили очи в очи със Златева, но капитанката на лъвиците предотврати опасността със смел плонж. Най-хубавата атака за България дойде в 27 минута.

Тогава Бъндева пое топката от центъра, напредна леко и с чудесно прехвърлящо подаване изведе Лора Димитрова сама срещу Шарифова, която в крайна сметка спаси последвалия шут. Две минути след старта на второто полувреме Илияна Бъндева отправи удар извън наказателното поле, който бе спасен от Шарифова. Отново Бъндева имаше шанс да изравни 120 секунди по-късно, но след подаване на Нина Георгиева Георгиева се забави и топката бе избита от краката й.

В 55-та минута срещата бе спряна заради обилен дъжд, а след подновяването на играта и двата състава извършиха много смени, като така темпото се накъса и до края на двубоя нямаше интересни положения. На 12-ти юли девическите формации до 17 години на Азербайджан и България ще изиграят и втори контролен мач помежду си, като началният час пак е 16:00.

Азербайджан (девойки U17) - България (девойки U17) 1:0 1:0 Мелис Сариалтин (22) Габала, Градски стадион Съдия: Сабиел Гурбанова (Азер) Помощници: Юлия Ларионова и Гуляна Гувандиева (Азер)Четвърти съдия: Тамила Набийеца (Азер)

Съставът на България: 12. Катрин Златева - капитан, 3. Вени Дона Сърбинска, 10. Бетина Георгиева, 13. Веселина Махлелиева, 7. Жасмина Атанасова, 2. Стефка Петкова (46 - 18. Звезделина Георгиева), 6. Калина Георгиева (77 - 14. Вивиан Данчева), 8. Евдокия Попадинова, 11. Лора Димитрова (84 - 4. Виктория Митова), 5. Нина Георгиева Георгиева (81 - 17. Нина Бисерова Георгиева), 9. Илияна Бъндева Селекционер: Станислава Цекова